Zamknij
REKLAMA

867 tysięcy złotych długu ma rekordzista uchylający się od płacenia alimentów

08:05, 23.06.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W Krajowym Rejestrze Długów jest obecnie 286 693 dłużników alimentacyjnych, w tym blisko 270 tys. ojców. Jednego dłużnika obciąża średnio 43,7 tys. zł. Rekordzistą jest 34-latek z woj. wielkopolskiego, uchylający się od spłaty alimentów na blisko 867 tys. zł.

Rekordzistą w uchylaniu się od spłaty alimentów jest 34-latek z woj. wielkopolskiego, którego dług sięga blisko 867 tys. zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Najwięcej ojców, którzy nie łożą na swoje dzieci mieszka w województwie śląskim.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki zwrócił uwagę, że w Polsce nie ma ściśle określonego taryfikatora alimentacyjnego. - Wysokość alimentów jest sprawą indywidualną i zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz majątkowych i zarobkowych możliwości dłużnika - przypomniał.

Najczęściej od łożenia na swoje dzieci uchylają się ojcowie. Mężczyźni stanowią 94 proc. wszystkich dłużników wpisanych do KRD za niepłacenie alimentów. Ich łączne zadłużenie jest 23 razy większe niż kobiet i wynosi 12 mld zł.

Zdaniem ekspertów, alimenty na dziecko to obowiązek finansowy, ale też moralny - służą dobru dziecka.

- Są przeznaczane na wydatki związane z jego utrzymaniem, takie jak: żywność, środki czystości, odzież, kształcenie, leczenie oraz rozrywkę - zaznaczył Łącki. Dodał, że pozbawienie dziecka środków niezbędnych do jego utrzymania to "przemoc ekonomiczna". Według Łąckiego uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów zasądzonych przez sąd i unikanie finansowej odpowiedzialności coraz częściej dotyczy ludzi młodych.

Według danych KRD w ostatnich pięciu latach wzrosła liczba dłużników alimentacyjnych w grupie wiekowej 18-25 lat - z 43 osób w 2017 r. do 1377 w 2022 r. Zadłużenie alimentacyjne wśród młodych zwiększyło się 37-krotnie: z 393,3 tys. zł do 14,7 mln zł.

Najbardziej zadłużoną grupą dłużników alimentacyjnych (4,96 mld zł) są jednak obecnie osoby mające 46-55 lat. Drugie miejsce zajmują dłużnicy w wieku 36-45 lat (4,34 mld zł). W grupach wiekowych 56 lat plus zadłużenie alimentacyjne z roku na rok maleje i spada liczba takich dłużników.

Większość dłużników alimentacyjnych notowanych w KRD mieszka w miastach

Na każde 1 000 pełnoletnich mężczyzn w Polsce, 19 stanowią dłużnicy alimentacyjni. Średnio każdy z nich ma do oddania 44,3 tys. zł.

W liczbach bezwzględnych najwięcej mężczyzn, którzy nie łożą na swoje dzieci, mieszka w województwie śląskim. Alimentów w tym regionie nie zapłaciło 36,3 tys. ojców powyżej 18. roku życia. Na drugiej pozycji są mieszkańcy Mazowsza (35 tys. dłużników alimentacyjnych), a na trzeciej - osoby z Dolnego Śląska, gdzie 28,5 tys. panów uchyla się od spłaty zobowiązań. W każdym z tych województw długi alimentacyjne przekroczyły miliard złotych.

[ZT]1668[/ZT]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%