Zamknij
REKLAMA

Mer ukraińskiego Makarowa przyjechał z podziękowaniami dla lublińczan, którzy kupili agregat

06:01, 01.07.2022 | red.
Skomentuj Fot. UM Lubliniec
REKLAMA

Aleksander Iwaszczenko, zastępca mera Makarowa w Ukrainie, gościł w Lublińcu. Dziękował  lublińczanom za okazane wsparcie oraz opowiadał o aktach okrucieństwa, jakich doświadczyli mieszkańcy jego miasta.

Kontakty z ukraińskim Makarowem, który położony jest pod Kijowem, nawiązano jeszcze w 2012 roku podczas wizyty studyjnej, jaką Aleksander Iwaszczenko, wówczas jeszcze mer Makrowa, odbywał w Lublińcu.

4 kwietnia tego roku, tuż po opuszczeniu miasta przez wojska rosyjskie, lublinieccy włodarze nawiązali kontakt on-line z Aleksandrem.

- To była bardzo osobista i trudna rozmowa, ponieważ mieszkańcy Makarowa doświadczyli podobnych aktów okrucieństwa, jakie miały miejsce nieco wcześniej w Buczy. Oprócz zniszczonych obiektów cywilnych, ujawniono wówczas masowe groby - opowiada Anna Jonczyk-Drzymała, zastępczyni burmistrza Lublińca.

Wkrótce potem mieszkańcy Lublińca zebrali pokaźną kwotę na sfinansowanie agregatu dla szpitala w Makarowie, do którego dowożono rannych cywilów, przede wszystkim kobiety i dzieci. Zbiórkę koordynował Zbigniew Rosiński.

Dzisiaj funkcję mera Makarowa piastuje Vadym Tokar, którego lublińczanie zaprosili na obchody jubileuszu 750-lecia miasta. Niestety, z uwagi na wojnę mer nie dostał zgody na opuszczenie kraju, ale pojawiła się możliwości wyjazdu jego zastępcy.

Podczas kilkudniowej wizyty w Lublińcu Aleksander Iwaszczenko zwiedził kilka zakładów przemysłowych m.in w Lublinieckiej Strefie Ekonomicznej. Zobaczył także nowoczesną, zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków.

Podczas spotkania w urzędzie, oprócz rozmowy na temat pomocy humanitarnej i dalszej współpracy na szczeblu samorządowym, włodarze Lublińca przyjęli podziękowanie kierowane do wszystkich mieszkańców miasta za pomoc obywatelom Ukrainy organizowaną na miejscu, jak również za wszystkie dary zbierane przez koordynatora akcji - Zbigniewa Rosińskiego.

[ZT]1744[/ZT]

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%