Zamknij

Lubliniec. Wszyscy absolwenci podstawówek znaleźli miejsca w szkołach średnich

18:30, 12.08.2022 red.
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Zakończyła się rekrutacja uczniów do lublinieckich szkół średnich. Powiat przygotował dla nich 668 miejsc.

- Oznacza to, że zapewniliśmy możliwość nauki dla wszystkich uczniów szkół podstawowych, którzy ubiegali się o przyjęcie do tych placówek – mówi Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki.

Uczniowie, którym nie udało się dostać do wybranej przez siebie szkoły za pierwszym podejściem, przystąpili do rekrutacji uzupełniającej.

Między 16 a 18 sierpnia uczniowie zobowiązani są do potwierdzenia chęci nauki w danej szkole. W tym celu muszą przedłożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły, oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu, a także – w przypadku szkoły zawodowej – zaświadczenie lekarskie.

Jak wyglądała rekrutacja w każdej ze szkół?

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza 

Początkowo planowano tu otworzyć 5 klas liceum: matematyczno-fizyczną, biologiczno-chemiczną, humanistyczną, biznesową i matematyczno-geograficzną oraz 1 klasę technikum, której połowę miał stanowić technik informatyk, a drugą – technik logistyk.

Zainteresowanie młodzieży było na tyle duże, że ostatecznie utworzono 6 klas liceum (podwójna klasa biologiczno-chemiczna) oraz 2 klasy technikum (po jednej na każdy z wymienionych wyżej zawodów).

W procesie rekrutacji zasadniczej do szkoły przyjęto 165 kandydatów do liceum i 53 do technikum. W rekrutacji uzupełniającej na wolne miejsca zakwalifikowano 14 osób (10 w liceum i 4 w technikum).

Zespół Szkół Zawodowych 

W Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu ze względu na duże zainteresowanie utworzono 2 oddziały w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik elektryk.

W Branżowej Szkole I stopnia Nr 2 otwarto 4 oddziały, w których kandydaci kształcić się będą w aż 15 zawodach – jednymi z najpopularniejszych wybieranych przez kandydatów były tradycyjnie już: fryzjer oraz mechanik pojazdów samochodowych.

Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych 

Zaplanowano tu łącznie 170 miejsc: w Technikum nr 2 – 136, a w II Liceum Ogólnokształcącym 34 miejsca. Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody: technik logistyk (242 chętnych na 34 miejsca), technik hotelarstwa (157 chętnych na 17 miejsc) i technik informatyk (140 chętnych na 34 miejsca).

W postępowaniu rekrutacyjnym zostało przyjętych łącznie 164 kandydatów. W rekrutacji uzupełniającej wpłynęło 56 wniosków o przyjęcie na 6 wolnych miejsc

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 

W III Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Zbigniewa Religi 1 września uczniowie rozpoczną naukę w klasach o profilu medyczno – psychologicznym i odnowy biologicznej.

Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkoły, deklarowali sprecyzowaną ścieżkę kariery, związaną z kontynuacją nauki w szeroko pojętym obszarze zawodów medycznych, psychoterapeutycznych, kosmetycznych i społecznych.

Dodatkowym atutem, o którym mówili kandydaci, była możliwość uczestniczenia, jeszcze podczas nauki w szkole, w kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które dają możliwość zdobycia określonych kwalifikacji.

19 sierpnia komisja rekrutacyjna ogłosi listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej placówki.

[ZT]1941[/ZT]

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%