Zamknij
REKLAMA

ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi rzekomą pomoc przy 14. emeryturze

13.28, 17.08.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników zakładu i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą.  - Tymczasem o czternastkę nie trzeba wnioskować, bo to dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu - podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków.

- Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety, ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników zakładu proponują szybkie załatwienie formalności - podkreśla rzecznik ZUS.

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, przyznaje, że gdy tylko pojawiają się informacje o nowych świadczeniach od razu uaktywniają się oszuści, którzy oferują rzekomą pomoc przy otrzymaniu pieniędzy. - Chcą wzbudzić zaufanie i tym samym uzyskać dostęp do ważnych informacji i danych osobowych czy dotyczących rachunku bankowego. czy nawet okraść mieszkanie seniora.

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln, które co miesiąc otrzymują świadczenia z ZUS.

Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie na rękę 1217,98 zł.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%