Zamknij
REKLAMA

Lubliniec. Szkoła muzyczna ma nową dyrektor. Poza muzyką kocha sport - jest trenerką badmintona

13.57, 09.09.2022 red.
Skomentuj Fot. Anna Jonczyk Drzymała FB
REKLAMA

Po 26 latach dyrektorowania w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lublińcu na zasłużoną emeryturę przeszła Maria Domagała. Na stanowisku zastąpi ją Sonia Wachowska.

Maria Domogała naukę muzyki rozpoczęła w III klasie szkoły podstawowej u Elżbiety Kościelnej najpierw w Państwowym Ognisku Muzycznym, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej. W roku 1973 przeszła do Państwowej Szkoły Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Bytomiu do klasy VIII. Do matury uczyła się w klasie fortepianu Danuty Markiewicz. Następnie skończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wychowania muzycznego.

Jej praca magisterska poświęcona była lublinieckiej szkole muzycznej, z którą związała całą swoją ścieżkę zawodową jako nauczyciel fortepianu i przedmiotów teoretycznych. W roku 1991 została powołana na stanowisko kierownika działów, a w roku 1996 wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lublińcu.

Maria Domagała skończyła Studium Muzyki Kościelnej przy Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Opolu, filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz podyplomowe studia zarządzania placówkami kulturalnymi i oświatowymi w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W roku 2000 nadała szkole imię Janiny Garści. Za swoją działalność kulturalną została uhonorowana licznymi nagrodami.

Nowa dyrektor Sonia Wachowska również jest wychowanką i absolwentką lublinieckiej szkoły, uczyła się w klasie fortepianu Krystyny Kornek, zdobyła również dyplom Liceum Muzycznego w Katowicach w dwóch specjalnościach: fortepian i rytmika.

Ukończyła  studia w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale teorii muzyki, dyrygentury i kompozycji oraz podyplomowe studia teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej z zakresu kształcenia słuchu, rytmiki i audycji muzycznych.

Poza miłością do muzyki, Sonia Wachowska jest znana z zamiłowania do sportu. Jest trenerką klubu Społeczne Towarzystwo Badmintona Energia Lubliniec, czynną, utytułowaną zawodniczką kategorii seniorskiej.

[ZT]2070[/ZT]

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%