Zamknij
REKLAMA

Lubliniec i powiat lubliniecki. Fatalna jakość powietrza, uwaga na smog. Jest ostrzeżenie

10.45, 20.11.2022 aj Aktualizacja: 10.53, 20.11.2022
Skomentuj Fot. Archiwum Halo Lubliniec
REKLAMA

Fatalna jakość powietrza na Śląsku. Ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dla Lublińca, powiatu lublinieckiego, powiatu tarnogórskiego, Piekar Śląskich, Bytomia. 

Noc z 19 na 20 listopada była na Śląsku bardzo mroźna. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach temperatura sięgnęła minus 11 stopni Celsjusza, w całym województwie temperatury były minusowe. 

Na efekty nie trzeba było czekać. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie o fatalnej jakości powietrza. Na smog muszą uważać mieszkańcy całego Śląska. 

Dla Tarnowskich Gór, powiatu tarnogórskiego, Piekar Śląskich i powiatu lublinieckiego to poziom II. Jakość powietrza określana jest jako zła. 

"Na podstawie wyników pomiarów jakości powietrza i prognoz meteorologicznych, na poniższym obszarze, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych" - ostrzega w komunikacie GIOŚ.

Chodzi o obszar prawie całego Śląska, zamieszkiwany przez 4 mln mieszkańców. 

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

GIOŚ radzi ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, wietrzenia pomieszczeń i palenia w kominku. 

[ZT]2340[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

EcoEco

0 0

Zapraszam rano między 6 a 6.30. na rynek w Lublińcu. Zobaczycie „ ekologię”😱👎 Jest jeden obiekt który niczym lokomotywa daje GRUBOO!! ale nikt nie chce tego zauważyć. 20:04, 20.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%