Zamknij
REKLAMA

Lubliniec. Stary do rozbiórki, wybudują nowy wiadukt za 42 miliony złotych

13.02, 27.12.2022 aj Aktualizacja: 17.46, 27.12.2022
Skomentuj Wiadukt w Lublińcu. Fot. Zrzut ekranu/Street View
REKLAMA

Podpisano umowę na przebudowę wiaduktu nad torami kolejowymi w Lublińcu. Koszt to 42 mln zł, prace mają potrwać 26 miesięcy.

Umowę podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Wykonawcą jest firma Banimex z Będzina, a koszt to blisko 42 mln zł. Prawie 12 mln zł zabezpieczy na ten cel województwo, 30 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład.

W podpisaniu umowy uczestniczyli: członek zarządu województwa Krzysztof Klimosz, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor oraz prezes zarządu spółki Banimex Bartłomiej Giermek.

- To kolejna duża inwestycja, w której partycypuje województwo śląskie. To obiekt bardzo ważny dla lokalnej społeczności. Jest w złym stanie technicznym – podkreślał członek zarządu województwa, Krzysztof Klimosz.

Wiadukt znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej 906, w rejonie ul. Powstańców Śląskich w Lublińcu. Przeprowadza bezkolizyjnie ruch pieszy, rowerowy i drogowy nad czynnymi liniami kolejowymi nr 61 (relacji Kielce – Fosowskie) i nr 142 (relacji Kalety – Wrocław Mikołajów), torami do stacji Lubliniec oraz drogą gminną (ul.Nowa/ul.Plebiscytowa w Lublińcu). Przez wiadukt przechodzi infrastruktura sieci teletechnicznych i elektroenergetycznej.

- Zbudowano go w latach 70., głównie z prefabrykatów i kiepskiej jakości betonu. Z uwagi na degradację oraz wiek konieczna stała się jego rozbiórka i budowa nowego obiektu – tłumaczył dyrektor ZDW w Katowicach, Zbigniew Tabor.

Nowy wiadukt ma mieć 5 przęseł i długość 174,9 m. Jezdnia na nowym obiekcie (o dwóch pasach ruchu) będzie miała szerokość 7,8 m. Powstaną też obustronne chodniki o szerokości 3,1 m każdy, wyremontowane zostaną schody.

Przebudowa też zostanie sieć teletechniczna i elektroenergetyczna, w tym oświetlenie. Prace potrwają 26 miesięcy.

 

(aj)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AndyAndy

1 0

26 miesięcy, Chińczycy taki mostek to by w dwa miesiące postawili 19:52, 27.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%