Zamknij

Lubliniec. Społecznicy znaleźli w parku amunicję, łącznie 514 sztuk

04:44, 15.12.2023 aj
Skomentuj Członkowie grupy znaleźli amunicję w parku miejskim. Fot. Lubliniecka Grupa Historyczno-Eksploracyjna Prospector Członkowie grupy znaleźli amunicję w parku miejskim. Fot. Lubliniecka Grupa Historyczno-Eksploracyjna Prospector

Społecznicy z Lublinieckiej Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Prospector znaleźli w parku miejskim w Lublińcu amunicję, w sumie 514 sztuk. Odkrycie zbiegło się w czasie z pismem od burmistrza.

13 grudnia, w czasie poszukiwań w parku, członek stowarzyszenia, Sebastian Ostrowski natknął się na sporą ilość amunicji kalibru 7.62 mm. Powiadomił służby. Policja zabezpieczyła i przeliczyła znaleziony materiał, łącznie było to 514 sztuk amunicji.

 

To nie pierwsze znalezisko społeczników. W parku miejskim znaleźli do tej pory monety pruskie i niemieckie z roku 1940, polskie z okresu II RP i PRL, guziki oraz łuski z różnych okresów, a nawet guzik z munduru amerykańskiego.

W sumie 87 przedmiotów zostało przekazanych do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach (Delegatura w Częstochowie). 

Stowarzyszenie ma na poszukiwania w parku miejskim przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych zgodę zarówno władz Lublińca, jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jako jedyni mogą teren parku legalnie przeszukiwać. 

Pismo od burmistrza 

"Jako stowarzyszenie, które nie korzysta z żadnych dotacji i utrzymuje się wyłącznie ze środków własnych, chcieliśmy te środki zdobyć oczyszczając park miejski [ze złomu - dopisek red.], niestety okazuje się to niemożliwe" - napisali ostatnio członkowie stowarzyszenia.

Opublikowali pismo od burmistrza Lublińca Edwarda Maniury, Pisze w nim, że nie zgadza się czasowy wjazd samochodami do parku. 

"W sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż złomu znalezionego w miejscu poszukiwań, informuję, że wszystkie metalowe odpady odnalezione w trakcie prowadzonych prac stanowią własność właściciela gruntu, tj. gminy Lubliniec i nie mogą być przez Państwa zagospodarowane. Ewentualny dochód z ich sprzedaży powinien być przekazany gminie na podstawie dokumentów wystawionych przez punkt prowadzący skup złomu.  (...) przedmioty, które zostały przez Państwa znalezione na terenie gminy, a nie będą posiadały wartości historycznej (...) powinny zostać zinwentaryzowane, opisane i przekazane gminie w celu prezentacji w ogólnodostępnych placówkach gminy jako ekspozycje tematyczne, przeznaczone dla mieszkańców miasta i okolic - napisał burmistrz. 

Celem Lublinieckiej Grupy Historyczno–Eksploracyjnej Prospector, która od stycznia 2023 roku działa jako stowarzyszenie, jest zajmowanie się  historią regionu śląskiego, z naciskiem na powiat lubliniecki. Grupa zajmuje się poznawaniem i promowaniem historii Lublińca i okolic.  

Czytaj także:

Lubliniec. Jednostka komandosów ma nowego dowódcę

Lubliniec. Pięć bezpiecznych przejść dla pieszych

[ZT]4682[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%