Zamknij

Dawna Fabryka Fajek w Zborowskiem pięknieje. Regularnie odwiedzają ją potomkowie współwłaściciela - Andreasa von Garniera

15:12, 21.12.2021
Skomentuj Fot. Urząd Gminy Ciasna Fot. Urząd Gminy Ciasna

Zabytkowa Fabryka fajek w Zborowskiem w gminie Ciasna odzyskuje dawny blask. Zamontowano nowy dach, okna i część tablic przeniesionych z pobliskiej szkoły z eksponatami wytwarzanych tu  w połowie XVIII wieku fajek. Docelowo będzie tutaj skansen.

Manufaktura fajek powstała w roku 1753 i należała do spółki w składzie: Andreas von Garnier – właściciel dóbr lublinieckich, w tym Zborowskiego, Samuel Grulich – kupiec wrocławski, Karl von Unfriedt – radca wojenny i Rappard – komisarz rolny. Dwunastu sprowadzonych z Holandii fachowców uruchomiło zakład, który zatrudniał w rok później 40, a w 1788 roku aż 115 robotników. Maksymalna produkcja 7000 fajek dziennie, około dwa miliony rocznie. W szybkim czasie fajki ze Zborowskiego cieszyły się uznaniem klientów w wielu krajach.

W latach 2013 i 2014 Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” przeprowadził badania archeologiczne dotyczące dawnej fabryki, a zaraz potem władze gminy Ciasna rozpoczęły realizację rekonstrukcji unikalnego obiektu, planując, aby docelowo w tym miejscu powstał skansen.

Fajczarnia przyciąga uwagę pasjonatów historii oraz turystów z kraju i zagranicy. Zborowskie odwiedzają również regularnie potomkowie współwłaściciela – Dagmary von Garnier wraz z mężem Tomaszem. Jak donosi Urząd Gminy Ciasna - w listopadzie tego roku przyjechali odwiedzić rodzinne strony z kolejnymi przedstawicielami tego zasłużonego dla rozwoju powiatu lublinieckiego, a także Turawy, rodu.

Poprzednia wizyta rodziny Garnier miała miejsce w 2019 roku. Od tego czasu na terenie fabryki ukończono kolejne prace. Zamontowano nowy dach, okna i część tablic przeniesionych z pobliskiej szkoły z eksponatami wytwarzanymi w Zborowskiem w połowie XVIII wieku fajek.

Gości po przyszłym skansenie oprowadzał emerytowany dyrektor szkoły Andrzej Rojek, który wręczył zwiedzającym broszury o historii i odbudowie fajczarni.

„Jesteśmy pełni podziwu dla Urzędu Gminy w Ciasnej za ogrom prac konserwatorskich i włożonych środków na ratowanie Fabryki Fajek w Zborowskiem. Szkoda, że nie możemy wejść do piwnicy z powodów bezpieczeństwa, ale mam nadzieję, że uda się to zrobić już latem. Myślę, że wtedy też nie będzie już pandemii i będę mogła przyjechać z kolejnymi członkami mojej rodziny i zainteresować ich tym pięknym zabytkiem związanym z dziejami naszego rodu” – mówiła Dagmara von Garnier.

Efektem badań prowadzonych przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” jest książka „Śląska fabryka fajek w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty”. Książkę można kupić w kasie lub w sklepie internetowym muzeum

Jak teraz wygląda obiekt zobaczyć można w filmie Sebastiana Segetha - https://www.zborowskie.info.

 

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%