Zamknij

Lubliniec. Troje radnych będzie walczyć z betonozą w mieście. Zaczną od rynku

11:16, 06.10.2024 Hanna Kampa
Fot. Archiwum P. Wojtulka Fot. Archiwum P. Wojtulka

Troje lublinieckich radnych przez rok pracować będzie nad zielonymi rozwiązaniami dla naszego miasta. Zaczną od rynku, gdzie planują m.in. zasadzić drzewa i zlikwidować część płyt na rynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za trzy lata starówka zmieni swoje oblicze. 

Radni Joanna Walczak, Tomasz Mańka i Piotr Wojtulek zostali zaproszeni do programu Zielony Lider realizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W jego ramach przez rok zdobywać będą wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań ekologicznych dla miast i pozbywania się z nich betonu. Sami także mają konkretne propozycje dla Lublińca, które chcą zrealizować

- We troje wypracowaliśmy pomysły na zwiększenie udziału terenów zieleni w mieście. Coraz więcej osób dostrzega, że tkanka naszego miasta – w wyniku wielu decyzji rewitalizacyjnych sprzed lat – została pozbawiona zieleni. W naszym mieście mamy wiele stref, które w zasadzie ogołocono z roślin. Takim miejscem jest przykładowo nasz betonowy rynek. Rosnący tam dąb – notabene pomnik przyrody - obumiera. Miasto rozebrało ostatnio nawierzchnię wokół niego, by ułatwić dostęp wody do jego korzeni. Ostatecznie jednak są to kroki - w naszej ocenie - niewystarczające. Ponadto wiele osób narzeka, że w letnie dni na rynku brakuje cienia. Radny Tomasz Mańka zmierzył podczas sierpniowych upałów, że temperatura nawierzchni wyniosła nawet 55 st. C!. Coś z tym trzeba zrobić – tłumaczy jeden z członków zespołu, Piotr Wojtulek. 

Radni chcą docelowo, aby całe miasto było bardziej zielone. W ramach współpracy z fundacją i jej ekspertami planują zdiagnozować, które miejsca w Lublińcu najbardziej wymagają zmian. Zamierzają stworzyć strategię odbetonowania tych miejsc. Kolejny etap polegać będzie na napisaniu wniosków o dofinansowanie tych działań z funduszy unijnych. Na początek chcą zająć się rynkiem.

- Naszym marzeniem jest, aby w narożach rynku wyznaczyć 4 miejsca, które częściowo zostaną rozpłytowane. Tam chcielibyśmy posadzić drzewa i utworzyć niecki buforowe, w których będzie mogła gromadzić się woda. Niecki takie wypełnia się korą, która ograniczy parowanie wody i ułatwi jej wsiąkanie. Wokół powinna się też pojawić roślinność niska. Taką propozycję chcemy sformułować i poddać konsultacjom społecznym, bo głos mieszkanek i mieszkańców jest dla miasta kluczowy - informuje radny Wojtulek. 

Dodaje, że dla lublinieckiego rynku będzie to powrót do przeszłości. Na starych pocztówkach z okresu międzywojennego widać, że na rynku rósł szpaler mniejszych drzew. 

Radni chcą także zająć się rzeką Lublinicą i Potokiem Steblowskim, które obecnie są zabetonowane i płyną jak od linijki.

– Musimy rozeznać czy dałoby się Lublinicę częściowo spiętrzyć na odcinku Bulwaru Grotowskeiego i wprowadzić do jej koryta roślinność rzeczną. Kiedyś w tym miejscu istniał staw zamkowy, który zasypano i zabetonowano. Obecnie jest tam miejskie targowisko i parking – dodaje Wojtulek. 


Diagnoza problemów oraz napisanie pierwszego wniosku o unijne środki potrwa do czerwca przyszłego roku. Radni liczą, że realizacja ich planów zakończy się najpóźniej do końca 2028 r. 

***
Joanna Walczak – jest dyrektorem ZSOT w Lublińcu, gdzie jednym z kierunków kształcenia jest architektura krajobrazu. Ponadto Walczak jest ekspertką z zakresu oświaty w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest inicjatorką uczestnictwa Lublińca w programie Zielony Lider, w którym będzie odpowiadała za organizację konsultacji społecznych z mieszkańcami. 

Tomasz Mańka – jest przedsiębiorcą działającym w branży budowlanej. W zespole jest najstarszym stażem radnym, pełniącym mandat już od 4 kadencji. W projekcie będzie ekspertem od rozwiązań technicznych i projektowych.   

Piotr Wojtulek – jest geologiem i prawnikiem, pracuje w Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Radzie Gospodarowania Zasobami Ziemi. W projekcie będzie odpowiadał za koordynację komunikacji miasta i ekspertów, którzy będą konsultowali plany zielonych zmian.

Czytaj także: 

Kilkuset uczniów nie będzie korzystać z dworca autobusowego?

Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa – utrudnienia w

Edyta Stein wróciła do Lublińca [ZDJĘCIA]

Lubliniec. Zrzutka na radiowóz. Trafił do drogówki

Powiat lubliniecki. Zaginął 38-latek

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%