Zamknij

Budowa autostrady za 87 mln zł. Lepszy dojazd do lotniska w Pyrzowicach i nad morze

07:56, 23.06.2022 | esp
Skomentuj Autostrada A1 węzeł Częstochowa Północ — widok w kierunku północnym. Fot. Archiwum GDDKiA
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę dotyczącą prac na autostradzie A1, na odcinku Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia. Wykonawcą inwestycji za prawie 87 mln zł jest firma Strabag. Wartość tego zadania to prawie 87 mln zł.

To ostatnia umowa, która pozwoli zakończyć budowę 20-kilometrowego odcinka A1.

W grę wchodzą m.in. roboty wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Północ, wykonanie dróg serwisowych i technologicznych, w tym drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie, przebudowa skrzyżowania DK 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego.

Wykonawca ma się z wszystkim uwinąć w 9 miesięcy, przy czym do czasu realizacji robót nie będzie wliczany okres zimowy - od 16 grudnia do 15 marca. De facto więc autostrada powinna być gotowa za rok.

Co z innymi odcinkami autostrady?

Na odcinku granica woj. łódzkiego i śląskiego - Częstochowa Północ trwają natomiast prace wykończeniowe. Przed wakacjami mają tu zniknąć ograniczenia prędkości. Podobnie będzie na sąsiednim odcinku Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego. W efekcie kierowcy zyskają prawie 24-kilometrowy odcinek autostrady z maksymalną dopuszczalną prędkością.

Jak informuje GDDKiA trwają też ostatnie prace na odcinkach Tuszyn - Piotrków Trybunalski oraz Kamieńsk - Radomsko, gdzie w najbliższym czasie również mają zniknąć ograniczenia prędkości do 100 km/h.

W budowie jest ostatni, 24-kilometrowy odcinek pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, który zostanie udostępniony do ruchu w tym roku.

Budowa autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz Częstochowa - Tuszyn jest współfinansowana z funduszy unijnych.

[ZT]1683[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%