Zamknij

W jakich zawodach jest wymagany specjalny dress code?

00:00, 25.07.2024 .
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Dress code to nic innego jak zbiór reguł, które określają sposób ubierania się w danym miejscu pracy. Element ten często jest jednym z kluczowych aspektów kultury organizacyjnej danej firmy lub instytucji. W zależności od branży, ale też zawodu czy nawet konkretnego miejsca pracy, wymagania co do ubioru mogą się znacząco różnić. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że specjalny dress code jest wymagany przede wszystkim w zawodach, w których wygląd odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o wizerunek firmy.

  • Jednym z sektorów, gdzie ma się odgórnie narzucony dress code, jest branża hotelarska oraz gastronomiczna.
  • Na stanowiskach, gdzie dany pracownik reprezentuje firmę przed klientem typu dyrektor banku, handlowiec, doradca handlowy ważny jest elegancki i schludny strój.
  • Branża lotnicza to także jeden z sektorów, gdzie pracownicy mają narzucony odgórny dress code.

Branża finansowa i konsultingowa

W bankowości, finansach, a także w firmach konsultingowych i prawnych bardzo często pracodawcy narzucają określony dress code. Znaczenie ma przede wszystkim schludny, ale też elegancki wygląd. Oznacza to zatem, że najczęściej ,mężczyźni są zobowiązani do noszenia garnituru, koszuli, czasami nawet z dodatkiem krawatu lub po prostu wystarczą jeansy, koszula i marynarka. Jeśli chodzi o kobiety, to często normą są eleganckie sukienki, spódnica wraz z koszulą lub garnitur damski. Wizerunek profesjonalisty w tych sektorach będzie miał też bezpośredni wpływ na budowanie zaufania i autorytetu w oczach klientów, dlatego ma takie znaczenie. Bez względu na to, czy jest to praca w Warszawie, Krakowie, czy innym dużym mieście.

Branża hotelarska i gastronomiczna

Pracownicy hoteli, restauracji i innych obiektów gastronomicznych także bardzo często są zobowiązani do noszenia uniformów. Najczęściej mają one na celu dbanie o spójny wizerunek firmy, ale także odgrywają dość istotną rolę mającą na celu zapewnienie higieny i bezpieczeństwa pracy. Przykładowo osoba na recepcji może mieć uniform z logo hotelu, kelnerzy w ekskluzywnej restauracji często mają eleganckie spodnie i koszule, natomiast kucharze najczęściej noszą specjalne bluzy i czapki.

Praca Dzierżoniów? Sprawdź, kogo obecnie poszukują pracodawcy.

Branża lotnicza

Kolejnym sektorem, gdzie obowiązuje ściśle określony dress code, jest lotnictwo. Zarówno piloci, jak i personel pokładowy linii lotniczych noszą charakterystyczne uniformy dopasowane do danej linii. Stroje te przede wszystkim pomagają w utrzymaniu profesjonalnego wizerunku, a przy okazji także są elementem identyfikacji danej linii lotniczej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że uniformy te są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać komfort i funkcjonalność podczas pracy.

Sprzedaż detaliczna i obsługa klienta

Wiele firm działających w sektorze sprzedaży detalicznej, jak również odpowiadających za bezpośrednią obsługę klienta, wymaga od swoich pracowników noszenia firmowych uniformów lub ubioru, który jest zgodny określonymi wytycznymi i regulaminem firmy (np. koszulki z logo firmy). Tak samo, jak w przypadku innych branż i zawodów, ma to na celu utrzymanie spójnego wizerunku marki. Przykładem jest chociażby sprzedawca w biurze podróży, niekiedy także sprzedawcy w sklepie.

Sprawdź oferty pracy w Lędzinach i zobacz, czy na wybranym przez Ciebie stanowisku także jest określony dress code.

Służba zdrowia

Ustalony dress code obowiązuje także pracowników służby zdrowia. Chodzi nie tylko o odpowiedni wizerunek, ale także bezpieczeństwo pacjentów. Z tego powodu, zarówno lekarze, jak i pielęgniarki czy opiekunowie medyczni muszą przestrzegać konkretnych zaleceń w kwestii ubioru.

Podsumowanie

A zatem specjalny dress code obowiązuje w wielu miejscach pracy. Co więcej, w zależności od branży i specyfiki pracy, wymagania co do ubioru mogą być bardziej lub mniej restrykcyjne, jednak zawsze warto zapoznać się z nimi przed podjęciem nowego zatrudnienia. Jeśli więc nie jesteś pewien, czy na aplikowanym stanowisku może obowiązywać dress code, to dopytaj o to podczas rozmowy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%