Zamknij

Zmarł Bernard Szczech, historyk i miłośnik ziemi woźnickiej

20.45, 29.09.2022 esp Aktualizacja: 21.32, 29.09.2022
Skomentuj Śp. Bernard Szczech. Fot. Archiwum UM Woźniki
REKLAMA

„Jeszcze w tym tygodniu ustalaliśmy szczegóły jego kolejnej książki. Niestety, następnej publikacji już nie opracuje” - czytamy na stronie urzędu miejskiego w Woźnikach. Zmarł Bernard Szczech, historyk, autor licznych książek i publikacji, miłośnik ziemi woźnickiej.

Bernard Szczech urodził się w 23 października 1950 w Lubszy.

Ukończył studia na wydziale nauk społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - specjalizacja historia. To właśnie z historią nią związał swoją zawodową karierę.

Pracował m.in. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, był dyrektorem Muzeum Miejskiego w Zabrzu, kierownikiem działu zbiorów śląskich Biblioteki Śląskiej i Bibliografii Śląskiej w Katowicach, organizatorem i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach. Pełnił również funkcję doradcy marszałka województwa śląskiego.

Był laureatem nagród Ministra Kultury i Sztuki oraz wojewódzkich.

Nie ukrywał, że zawsze ciągnęło go do szperania w archiwaliach - zwłaszcza tych łacińskich, staropolskich, czeskich, niemieckich, starodrukach.

Był autorem ponad 150 publikacji książkowych oraz licznych publikacji w czasopismach naukowych, popularnonaukowych, prasie.

Opracował wiele nieznanych wcześniej dokumentów z przeszłości śląskich miast, w tym z rodzinnej Lubszy. Zresztą to tylko niewielki wycinek jego osiągnięć.

Pasją Bernarda Szczecha były też medalierstwo i kolekcjonerstwo rozmaitych staroci. Wiele z nich trafiło do muzeów.

Sporo czasu poświęcił badaniu dziejów Woźnik i Lubszy. Chętnie przyjemności dzielił się swoją wiedzą i służył merytoryczną pomocą.

[ZT]2137[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%