Zamknij

Trzeci w nadleśnictwie, kolejny w powiecie. Nowy rezerwat przyrody. Czy będzie dostępny dla wszystkich?

15:52, 28.02.2024 aj
Skomentuj Fot. Archiwum Nadleśnictwa Herby Fot. Archiwum Nadleśnictwa Herby

Kochanowicki Grąd - to nowy rezerwat na mapie województwa śląskiego. Znajduje się w gminie Kochanowice i jest trzecim takim obiektem chronionym na obszarze Nadleśnictwa Herby.

27 lutego weszło w życie zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach tworzące nowy – 66. rezerwat przyrody w województwie śląskim.

Kochanowicki Grąd  został utworzony na terenie lasów we wschodniej części Leśnictwa Kochanowice. Ochroną rezerwatową objęty został fragment lasu grądowego o  powierzchni 26,45 ha.

Przedmiotem ochrony są fragmenty wilgotnego grądu subkontynentalnego z dorodnymi okazami dębu szypułkowego (135-170 lat).

Kochanowicki Grąd tworzą również graby, olsze, jesiony, brzozy, osiki, jawory i sosny. Są tu siedliska bociana czarnego, rosną rzadkie gatunki roślin takich jak czosnek niedźwiedzi, przetacznik górski i chronione gatunki storczyków.

Wokół rezerwatu utworzona została otulina o powierzchni 41,47 ha obejmująca przyległe tereny, zarówno leśne, jak i nieleśne. Dzięki tej strefie ochronnej rezerwat zyska kompleksową ochronę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych w przyszłości.

Rezerwat przyrody w Kochanowicach jest rezerwatem nieudostępnionym do ruchu turystycznego. Nie przewiduje się możliwości wstępu na jego teren, żeby chronić ten cenny przyrodniczo obszar. 

Prace nad nowym rezerwatem

Propozycję utworzenia rezerwatu w gminie Kochanowice po raz pierwszy wysunął prof. Janusz Hereźniak i opisał w studium przyrodniczo-historycznym z 2002 r. pt. „Rezerwaty przyrody ziemi częstochowskiej”. Znaczenie przyrodnicze tego terenu dostrzegali również leśnicy i z uwagi na to realizowane w tym miejscu było szczególne podejście do gospodarowania drzewostanami. Na pow. około 6 ha odstąpiono od planowania i realizacji zabiegów gospodarczych. W innej części projektowanego rezerwatu, w trakcie realizacji trzebieży pozyskiwano głównie brzozy

Ostateczny kształt rezerwatu został ustalony w trakcie sesji wyjazdowej Regionalnej Rady Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego w listopadzie 2023 r.

- Pierwsze rezerwaty w woj. śląskim powstały w latach 50 XX wieku i dziś stanowią spuściznę po ówczesnych przyrodnikach. Przez te wszystkie lata utrzymały one swój status prawny i do dzisiaj się nimi opiekujmy – obserwujemy naturalne procesy, badamy, powiększamy. Cieszy nas, że w niewiele ponad rok znacząco zwiększyliśmy powierzchnię rezerwatów w województwie o ponad 100 ha - powiększając m.in. rezerwat Segiet i Las Murckowski. Dzisiaj jest ten dzień, gdzie zostawiamy pod opiekę dla przyszłych pokoleń przyrodników kolejny – tym razem nowy - obiekt rezerwatowy - podkreślał  Przemysław Skrzypiec, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Czytaj także:

Nietrzeźwy poranek 47-latki z Woźnik

Koszęcin. Turniej badmintona [ZDJĘCIA]

[ZT]5629[/ZT]

 

(aj )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%