Zamknij

Zaczęło się od dinozaura. Lipie Śląskie znowu na mapie jako samodzielna wieś

09:42, 10.01.2022 | aj
Skomentuj Zaczęło się od wykopalisk w starej cegielni. Fot. Archiwum muzeum w Lisowicach
REKLAMA

To finał wieloletnich starań. 1 stycznia Lipie Śląskie w gminie Pawonków oficjalnie wróciło na mapę Polski jako samodzielna wieś, a nie jak do tej pory - część Lisowic.

Wszystko zaczęło się od....dinozaura. W trakcie wykopalisk archeolodzy natknęli się na kości pieszego polskiego dinozaura, nazywanego potem smokiem z Lisowic. Prace wykopaliskowe prowadzono na terenie starej cegielni, która znajduje się w Lipiu Śląskim. 

W mediach padała jednak wyłącznie nazwa Lisowice. Jak się okazało, odkrycie przypisano większej wsi, bo Lipie Śląskie.....formalnie nie istniało. Okazało się, że wieś z trudnych do wytłumaczenia przyczyn została skreślona z oficjalnego rejestru miejscowości.

Tymczasem mieszkańcy mieli w dokumentach nazwę miejscowości, co potem okazało się kłopotliwe. Brak Lipia Śląskiego w wykazie miejscowości oznaczał problemy w urzędach, przy załatwianiu formalności i codziennym funkcjonowaniu. 

Mieszkańcy o formalne przywrócenie miejscowości do istnienia starali się od 2008 roku.

Po drodze nie brakowało trudności. W 2010 roku odbyły się konsultacje społeczne, ale ponieważ w dokumentach znalazły się dwie różne mapki, powstało duże zamieszanie, a wynik konsultacji nie był wiążący. Sprawa przez lata była w zawieszeniu. 

Kolejną próbę podęto po wyborach samorządowych w 2018 roku i wyborze nowych władz gminy. W 2020 roku odbyły się konsultacje społeczne, ale potem hamulcowym okazała się część radnych, która zagłosowała przeciw. 

Kolejne podejście i kolejne konsultacje odbyły się jesienią 2020 roku. 71 mieszkańców opowiedziało się za zmianą nazwy Lipie Śląskie – część miejscowości Lisowice, na Lipie Śląskie - wieś.

Formalnie Lipie Śląskie odrębną miejscowością stało się 1 stycznia 2022 roku. 

[ZT]713[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%