Zamknij

Co robić, gdy przytłacza Cię nadmiar obowiązków?

07:42, 17.04.2024 art. sponsorowany

Czujesz, że praca zaczyna Cię przytłaczać? Szef wciąż dokłada Ci obowiązków, a Ty nie jesteś w stanie ich wykonywać i coraz częściej popełniasz błędy pod wpływem stresu? Sprawdź, co możesz zrobić, by uniknąć wypalenia zawodowego i innych zagrożeń, związanych z przepracowaniem. Przedstawiamy 4 proste i skuteczne strategie przetrwania trudnych chwil w pracy.

Po pierwsze: porozmawiaj z przełożonym

Dodatkowe obowiązki w pracy mogą być naturalną konsekwencją awansu, braków kadrowych lub nieprzemyślanego zarządzania przedsiębiorstwem. Gdy duża ilość zadań wynika z awansu i związanej z nim podwyżki, pracujesz bardziej efektywnie i masz motywację. Jeśli jednak nie otrzymujesz dodatkowych pieniędzy, a pracodawca wciąż zaskakuje Cię nowymi zadaniami, to warto z nim porozmawiać, że masz za dużo zadań lub ich ilość jest nieadekwatna do Twojej pensji. Poproś o podwyżkę lub zmianę zapisów umowy, lub powiedz szefowi otwarcie, że nie jesteś w stanie wykonywać kolejnych, nadliczbowych obowiązków.

Po drugie: odpocznij

Brak chęci do pracy może być skutkiem przepracowania. Skorzystaj z urlopu wypoczynkowego i zadbaj o zdrowie psychiczne i fizyczne. Pamiętaj o tym, że każdy człowiek potrzebuje regeneracji w postaci nieprzerwanego, kilkudniowego wypoczynku. Zaplanuj wczasy lub inne formy aktywności w gronie rodziny, przyjaciół lub znajomych.

Praca IT Poznań - zapoznaj się z najnowszymi ofertami!

Jeśli to możliwe, podczas urlopu całkowicie zmień otoczenie i oddaj się swoim pasjom. Zapomnij o pracy, by móc odzyskać siły i chęć do działania. Znajdź czas wyłącznie dla siebie i odpocznij w sposób, który odpowiada Ci najbardziej.

Po trzecie: ustal służbowe priorytety

W wielu przypadkach wypalenie zawodowe i poczucie przytłoczenia nadmiarem obowiązków wynikają z nieodpowiedniej organizacji pracy. Wykonujesz zadania w sposób chaotyczny i bez planu? Nie masz ustalonych priorytetów ani deadline`ów? Brak harmonogramu działań sprawia, że każde dodatkowe zadanie służbowe potęguje stres i frustrację.

Szukasz pracy w Poznaniu? Pracodawcy czekają na Twój ruch!

Jeżeli każdego dnia wykonujesz dziesiątki różnych zadań, zawsze drobiazgowo zaplanuj swój terminarz. Pracę zaczynaj od zadań najważniejszych, w drugiej kolejności zajmij się kwestiami drobnymi i niewymagającymi większego zaangażowania. W swoim grafiku znajdź też czas na realizację zadań nieplanowanych, dzięki czemu unikniesz stresu i uczucia utraty kontroli.

Po czwarte: ćwicz asertywną postawę

Bez słowa przyjmujesz ciągle to nowe obowiązki, mimo iż odczuwasz wewnętrzny lęk i zniechęcenie? To oznaka braku asertywności. Czym jest asertywność? To umiejętność stawiania granic i trudna sztuka kulturalnej odmowy. Osoba asertywna broni swojej niezależności, a do tego tez potrafi negocjować warunki współpracy w sytuacjach krytycznych. W dzisiejszych czasach każdy może opanować techniki postawy asertywnej m.in. poprzez ćwiczenia warsztatowe kompetencji miękkich. Jest to cenna umiejętność, dzięki której kreujesz obraz osoby zdecydowanej i pewnej siebie.

Podsumowanie

Nadmiar obowiązków w pracy nie musi być problemem. Zanim przyjmiesz dodatkowe prace, które mogłyby wpłynąć negatywnie na Twoją efektywność, porozmawiaj z szefem. Szczerze powiedz przełożonemu o swoich obawach. Kulturalnie odmów przyjęcia nowych zadań, jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie im sprostać. Upewnij się też, że organizujesz swoją pracę odpowiednio i, jeśli trzeba, ustal nowy plan działania. Dbaj o regenerację i wypoczynek, by zachować wysoką motywację i siłę do podejmowania kolejnych, służbowych poleceń.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%