Zamknij

E-faktury - co warto wiedzieć?

07:39, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:39, 17.04.2024
pixabay pixabay

Od 2022 roku przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z nowoczesnego systemu informatycznego o nazwie Krajowy System e-Faktur. Został on wprowadzony przez Ministerstwo Finansów i już za jakiś czas ma stać się obowiązkiem dla przedsiębiorców. Program pozwala wystawiać i otrzymywać faktury strukturalne w wersji elektronicznej, co znacznie usprawnia i ułatwia wiele czynności. Czym jest KSeF o co trzeba o nim wiedzieć? Od kiedy stanie się koniecznością dla każdego przedsiębiorcy?

Krajowy System e-Faktur

W dzisiejszym świecie bardzo często wykorzystywane są wygodne e-faktury. Elektroniczne dokumenty oszczędzają nasz czas i koszty, gdyż wszystko odbywa się w jednym programie, bez konieczności korzystania z papieru. Co to jest KSeF? Najłatwiej rzecz ujmując, jest to niezawodny system komputerowy, który pozwala generować i udostępniać faktury strukturalne. Jego najważniejszym celem jest centralizacja procesu rejestracji faktur w obrocie gospodarczym za pomocą skierowania ich do jednego miejsca! Nie zapominajmy o tym, że Krajowy System e-Faktur pozwala także zarządzać uprawnieniami, dzięki czemu możemy odpowiednio zabezpieczyć dostęp do ważnych danych. Cenne informacje w tym temacie znajdziemy na portalu Poradnik Przedsiębiorcy

Aktualnie przedsiębiorcy mogą korzystać dobrowolnie z KSeF. Użytkowanie systemu miało stać się obowiązkowe od:

  • 1 lipca 2024 roku - dla wszystkich czynnych podatników VAT
  • 1 stycznia 2025 roku - dla wszystkich podatników zwolnionych przedmiotowo i podmiotowo z Vat w zakresie wystawiania faktur

Jednakże na początku stycznia 2024 Ministerstwo Finansów wskazało, że termin wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF zostaje przesunięty. Nowe terminy dotyczące tego programu mamy poznać już w kwietniu/maju 2024 roku. Nie bez znaczenia jest to, że ustawa o VAT wskazuje na podatników, którzy nie muszą wystawiać faktur w KSeF. W tym przypadku MF dodatkowo nie wyklucza możliwości dobrowolnego korzystania z systemu dla osób prywatnych. Faktury te mają być oznaczane specjalnym kodem QR, który będzie pozwalał na sprawny dostęp do dokumentów w Aplikacji Podatnika KSeF. Minister właściwy do spraw finansów publicznych ma możliwość wskazania poprzez rozporządzenie tego, kiedy podatnik nie będzie musiał wystawiać faktur w KSeF. Oczywiście podczas wydawania rozporządzenia, brane są pod uwagę różne aspekty, takie jak:

  • Specyfika niektórych działalności, dotycząca rodzaju i liczby czynności wymagających tworzenia dokumentacji
  • Możliwości techniczno-organizacyjne, odnoszące się do sposobów dokumentowania czynności
  • Konieczność przeciwdziałania nadużyciom w związku z unikaniem prawidłowego dokumentowania czynności
  • Konieczność zapewnienia szczególnych sposobów dokumentowania danych czynności

Warto na bieżąco obserwować informacje w tym zakresie i postępować zgodnie z nowymi wytycznymi. 

Faktury strukturalne

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Krajowym Systemie e-Faktur? Program ten pozwala wystawiać faktury strukturalne w formacie XML, poprzez zintegrowane oprogramowanie. System dodatkowo sprawdza, czy dokument odpowiada standardom i nadaje mu unikalne numery. Warto zauważyć, że w takim przypadku wystawca otrzymuje UPO - urzędowe poświadczenie odbioru. Natomiast odbiorca może mieć dostęp do faktury poprzez uwierzytelnienie się w systemie lub podanie odpowiednich danych (dostęp anonimowy). Co ciekawe, otrzymywanie faktur strukturalnych z KSeF wymaga zgody odbiorcy faktury. Z kolei gdy odbiorca nie zaakceptuje takiego dokumentu, nadal możemy korzystać z programu, ale dokument powinniśmy udostępnić drugiej stronie w formie tradycyjnej - papierowej lub elektronicznej. Ważne jest także to, że nabywca może zgodzić się na otrzymywanie elektronicznych faktur nawet wtedy, gdy nie zgodził się na otrzymywanie dokumentów w KSeF! Ustawodawca pozwala korzystać z kilku rodzajów uwierzytelniania się z systemie, zależnie od danego rodzaju podmiotu. 

Krajowy System e-Faktur to nowoczesny program, z którym warto zapoznać się bliżej już teraz, zwłaszcza że niedługo przedsiębiorcy będą musieli z niego korzystać. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%