Zamknij

Badanie kału na pasożyty - kiedy je wykonać?

09:34, 19.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:34, 19.09.2024

Badanie kału na pasożyty jest wskazane w wielu przypadkach. Zazwyczaj wykonujemy je wtedy, gdy borykamy się z różnymi dolegliwościami, takimi jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia, nudności itp. Mogą one wskazywać, że w naszym organizmie zagościły pasożyty, których trzeba pozbyć się szybko i skutecznie. Co musimy wiedzieć o badaniu kału na pasożyty? Jak je wykonać w zaciszu domowym?

Badanie kału na pasożyty

Pamiętajmy o tym, że badanie kału na pasożyty wymaga pobrania próbki kału w trzech pojemnikach, z trzech kolejnych wypróżnień. Analiza jest przeprowadzana jednocześnie w każdej próbce, a materiał analizowany jest w 12 osobnych preparatach, co zwiększa wykrywalność pasożytów. Próbkę przejmuje od nas laboratorium parazytologiczne, gdzie pod okiem specjalisty diagnostyki poddawana jest ona testom:

  • Chromatograficznym
  • Immunoenzymatycznym
  • Preparatyce na obecność jaj oraz dorosłych postaci pasożytów
  • Sedymentacji wraz z zagęszczaniem,
  • Ocenie mikroskopowej 

Co zrobić, gdy test wyjdzie pozytywnie? W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego, spożywanie zdrowej diety i produktów bogatych w błonnik. Dodatkowo, po około 2 tygodniach od podjęcia leczenia należy powtórzyć badanie i cały czas obserwować swój organizm. Konieczna staje się zatem wizyta u specjalisty, który wykluczy obecność pasożytów lub wdroży odpowiednie leczenie w razie zakażenia. 

Badanie na celiakię

Godne uwagi jest też niezawodne badanie na celiakię, bardzo chętnie wybierane przez szeroki grono osób. Czym jest celiakia? To choroba o genetycznym podłożu, która zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego i powstaje przez spożycie glutenu. W efekcie u pacjenta występuje stan zapalny w obrębie błony śluzowej jelita cienkiego, co z kolei prowadzi do zaniku i uszkodzenia kosmyków w jelitach, odpowiadających za wchłanianie składników odżywczych. Przez proces zapalny powstaje defekt błony śluzowej, czy nawet owrzodzenie i utrata kosmyków jelitowych. Ściana jelitowa staje się zatem nieregularna, a przebieg wchłaniania odżywczych elementów jest znacznie zaburzony. Faktem jest, że gluten nie wywołuje choroby, lecz wskazuje na jej występowanie. Według badań aż 8% ludności na świecie cierpi na choroby związane z glutenem, a na celiakię ok. 1%. Diagnoza tej przypadłości może występować nawet po wielu latach od zaistnienia pierwszych objawów. Nie należy bagatelizować dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zażyciu glutenu, gdyż to może doprowadzić do dalszych problemów. Wykonajmy zatem domowy test na celiakię i skonsultujmy swoje obawy z lekarzem. 

Podsumowując, warto zauważyć, że liczne grono osób boryka się z zakażeniami pasożytami, celiakią, czy też innymi schorzeniami tego typu. Odbierają one normalne funkcjonowanie i radość z życia, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Poza tym pomocne są badania na pasożyty i celiakię, które wykonamy w domu i wyślemy do specjalistycznego laboratorium, aby uzyskać wyniki i wdrożyć ewentualny proces leczenia choroby. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%