Biała lista podatników daje możliwość znalezienia informacji o kontrahentach, dotyczących zarejestrowania, wyrejestrowania, czy też statusu podatku VAT wraz z numerami ich rachunków bankowych. Wprowadzenie białej listy przekłada się na konsekwencje dotyczące PIT dla przedsiębiorców i solidarną odpowiedzialnością. Jak można sprawnie weryfikować kontrahentów? Jakie możliwości daje nam biała lista podatników? Z czym wiąże się tak zwana solidarna odpowiedzialność w tym zakresie?
Z pewnością biała lista podatników jest zagadnieniem, które interesuje wielu przedsiębiorców. Ustawa o VAT wskazuje, że szef KAS musi prowadzić elektroniczny wykaz podmiotów, w stosunku do których naczelnik urzędu skarbowego nie wykonał rejestracji lub których wykreślił z rejestru oraz tych podmiotów, które są zarejestrowane jako podatnik VAT (także wtedy, gdy rejestracja podatnika została przywrócona). Okazuje się, że ten wykaz został udostępniony w biuletynie publicznym Ministerstwa Finansów! Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Warto podkreślić, że biała lista podatników ma za zadanie ułatwiać weryfikowanie kontrahentów, tak aby nie dochodziło do zdarzeń, w których przedsiębiorca ma udział w transakcjach ze znikającymi podatnikami VAT. Poza tym znaczenie ma nałożenie na podatnika obowiązku weryfikacji, czy numer rachunku bankowego sprzedawcy zgadza się z białą listą i wskazanie, że jedynie na takie konto nabywcy uiszczają należności. Kiedy powstaje taki obowiązek? Ma on miejsce w następujących sytuacjach:
Jednorazowa wartość transakcji jest wyższa niż 15 tysięcy złotych lub równa z tą kwotą, a transakcje w obcych walutach przelicza się na złote zgodnie ze średnim kursem walut obcych, ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem dokonania transakcji
Co istotne, weryfikacja powinna odbywać się w dniu, w którym jest planowanie zlecenia przelewu. To oznacza, że płatność we wskazanych warunkach zawsze musi odbywać się na rachunek bankowy wskazany w wykazie. Jeżeli nie, nabywca nie może ująć kosztu w ewidencji podatkowej i skorzystać z obniżenia wartości przychodu.
W sytuacji, gdy nabywca nie wykona płatności na inny rachunek i sprzedawca nie zapłaci podatku VAT, dojdzie do solidarnej odpowiedzialności obu stron (nabywca odpowiada do wysokości zobowiązania podatkowego w związku z dokonaną transakcją). Jak uchronić przed przed tą sankcją? Można w ciągu 7 dni od przelania pieniędzy na niewłaściwy rachunek dokonać zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego na formularzu ZAW-NR. Poza tym drugie rozwiązanie to dokonanie zapłaty za należność z zachowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Dodatkowo sankcje nie dosięgną podatnika, gdy zapłatę dokonano na rachunek bankowy lub rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej prowadzony przez ten bank w ramach własnej gospodarki, wykorzystywany do pobrania należności, czy też służący do wykonywania rozliczeń w związku z nabywaniem przez ten bank wierzytelności pieniężnych.
O czym jeszcze warto pamiętać? Przedsiębiorcy, aby unikać przykrych konsekwencji dotyczących braku weryfikacji kontrahenta, powinni przede wszystkim:
Sprzedawcy przyjmujący płatności wyższe niż 15 tys. zł muszą sprawdzać swoje dane na białej liście. Wskazanie błędnego rachunku lub brak jego zgłoszenia może skutkować sankcjami dla sprzedawców i nabywców, czego z pewnością chcemy uniknąć. Zawsze warto zatem przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych i w razie wątpliwości korzystać z pomocy specjalistów.