Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo i zadbać o to, aby nie dochodziło do wypadków w miejscu pracy. W efekcie ogromne znaczenie ma ergonomia pracy, z którą warto zapoznać się już teraz. Czym jest ergonomia i dlaczego jest aż tak ważna w zakładach pracy? Jak powinno wyglądać miejsce pracy pracownika?
Co to jest ergonomia pracy? Warto zauważyć, że ergonomia ma na celu zapewniać odpowiednie warunki w miejscu pracy, które znacznie zminimalizują ryzyko występowania wypadków. Sprawdzane są zatem warunki, w których pracownik wykonuje swoje obowiązki i czy zachowane zostało bezpieczeństwo. Stanowiska pracy muszą zostać odpowiednio dopasowane do warunków jeszcze przed ich stworzeniem, przy czym można także naprawiać istniejące już miejsca pracy. Wyróżniamy ergonomię koncepcyjną i korekcyjną, a więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika.
Ergonomia koncepcyjna jest wykorzystywana już w momencie tworzenia danego stanowiska pracy. To oznacza, że wszystko zostaje dopasowane do rodzaju pracy i stanowiska dla danego pracownika. Producenci sprawdzają możliwe wady maszyn, a specjaliści określają, czy ich zakup jest dobrym rozwiązaniem dla firmy. Z kolei ergonomia korekcyjna bazuje na korygowaniu już istniejących stanowisk pracy. Zazwyczaj dochodzi do tego wtedy, gdy nie ma możliwości wykorzystania ergonomii koncepcyjnej. Trzeba przeanalizować wygląd stanowiska pracy, poziom bezpieczeństwa i przystosowanie do pracownika. Dzięki tej analizie można zauważyć niedociągnięcia i jak najszybciej je naprawić.
Wiemy już, czym jest ergonomia. We współczesnym świecie wielu pracowników pracuje przed komputerem, dlatego kolosalne znaczenie ma odpowiednie dostosowanie takiego miejsca do potrzeb danych osób. Długie przebywanie przed monitorem przekłada się na stan zdrowia kręgosłupa i oczu - należy zatem dostosować urządzenia tak, aby jak najmniej obciążać organizm. Pracodawca ma za zadanie zapewnić nam takie warunki, które pozwolą zadbać o komfort i zdrowie na co dzień. Pamiętajmy o tym, że z pomocą odpowiedniego stanowiska pracy jesteśmy bardziej produktywni i wydajni oraz zmotywowani do wykonywania obowiązków zawodowych. Co ma największe znaczenie? Stanowisko pracy powinno opierać się na nowoczesnym sprzęcie. Monitor ustawmy tak, aby znajdował się na wysokości wzroku, gdyż schylanie głowy prowadzi do dolegliwości bólowych. Monitor, klawiatura i pracownik muszą zatem tworzyć linię prostą. Jeżeli jest to możliwe, zadbajmy o naturalne oświetlenie i umieśćmy komputer prostopadle do okna. Ręce nie mogą wisieć, a łokcie powinny znajdować się na podłokietnikach krzesła. Gdy dojdzie do dyskomfortu, można sięgnąć po specjalne podkładki. Oczywiście krzesło biurowe musi także posiadać regulację w górę, w dół i kąta oparcia. Jeśli występują bóle nóg, niezwykle pomocny jest podnóżek dla pracownika biurowego.
Ważne jest też to, że po każdej godzinie pracy przed komputerem możemy skorzystać z pięciominutowej płatnej przerwy. Podczas takiej przerwy odejdźmy od biurka, rozciągnijmy się i oderwijmy oczy od ekranu komputera. To sprawi, że nieco odpoczniemy i zadbamy o dalszą motywację do pracy oraz produktywność. O czym jeszcze pamiętać? Trzeba zachować czystość w miejscu pracy i regularnie czyścić klawiaturę laptopa lub komputera. Znalezienie czasu na posprzątanie swojego biurka pomoże nam lepiej się skupić i cieszyć się komfortem w otoczeniu biurowym.
Podsumowując, warto zauważyć, że ergonomia miejsca pracy jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z siedzącą pracą przy ekranie komputera. Po każdej godzinie pracy warto wstać z fotela i przejść się po biurze oraz pozwolić oczom na odpoczynek. Odpowiednio skonstruowane stanowisko pracy jest zadaniem pracodawcy, który musi dbać o bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników. Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej pracuje nam się w ergonomicznym i przyjaznym otoczeniu, które przekłada się na wydajność i skupienie w pracy.