Zamknij

Umowy śmieciowe na celowniku. Opracowują nowe rozwiązania

red. 11:56, 26.07.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

W ministerstwie trwają intensywne prace nad zmianami w Państwowej Inspekcji Pracy. To element realizacji celów zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

Odbyło się kolejne posiedzenie zespołu, który opracowuje propozycje zmian w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Pracy. Przedstawiciele administracji rządowej oraz instytucji kontrolnych omawiali szczegóły dotyczące współpracy i wymiany informacji między urzędami, co ma usprawnić egzekwowanie prawa pracy.

W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci resortu pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Rady Ochrony Pracy.

Cel: skuteczna ochrona pracownika i sprawniejsza kontrola

Podczas rozmów skupiono się przede wszystkim na tym, jak zorganizować współdziałanie pomiędzy instytucjami po stwierdzeniu przez inspektora istnienia stosunku pracy. Chodzi o to, by po wydaniu decyzji przez PIP dalsze kroki – np. zgłoszenie do ubezpieczenia – mogły odbywać się automatycznie i bez obciążania pracownika.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że celem reformy jest przeciwdziałanie obchodzeniu prawa pracy. Jak zaznaczyła, umowy cywilnoprawne wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem prowadzą do strat nie tylko dla budżetu państwa, ale przede wszystkim dla samych pracowników.

– Ochrona zatrudnionych musi być realna i oparta na współpracy urzędów – zaznaczyła szefowa resortu.

Wymiana danych – kluczowy element zmian

Nowe rozwiązania mają zapewnić możliwość szybkiego i zautomatyzowanego przekazywania informacji pomiędzy PIP, ZUS i KAS. Wdrożenie takiego mechanizmu ma uprościć i przyspieszyć proces uznania stosunku pracy i dalszych formalności po stronie urzędów – bez angażowania w to poszkodowanego pracownika.

– Chcemy, by stwierdzenie przez inspektora, że ktoś pracuje na warunkach właściwych dla etatu, automatycznie uruchamiało procedury w innych instytucjach – mówiła ministra Dziemianowicz-Bąk.

Reforma PIP wpisana w Krajowy Plan Odbudowy

Prace nad przekształceniem systemu działania Inspekcji Pracy są częścią szerszego procesu reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. Jednym z kamieni milowych jest właśnie stworzenie przejrzystej ścieżki przekształcania umów cywilnoprawnych – stosowanych wbrew przepisom – w umowy o pracę.

Jak podkreśla Liwiusz Laska, dyrektor generalny resortu pracy i przewodniczący zespołu roboczego, tempo prac jest wysokie, a zaangażowanie instytucji – duże. – Naszym celem jest przygotowanie konkretnych propozycji zmian legislacyjnych w możliwie krótkim czasie – zaznaczył.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%