Zamknij

Takiego limitu klienci się nie spodziewali! Nie będzie można płacić gotówką

16.08, 18.08.2022 Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Transakcje powyżej 20 tysięcy złotych będziemy musieli opłacać bezgotówkowo. Od 1 stycznia 2023 roku w życie wejdzie zapis o maksymalnym pułapie transakcji gotówkowych w relacjach konsument-przedsiębiorca.

Obecnie górna granica płatności gotówkowych dotyczy tylko relacji między przedsiębiorcami. Limit wynoszący dziś 15 tysięcy złotych od początku 2023 roku wynosił będzie 8000 zł. 

Wprowadzenie limity dla zwykłych Polaków to rewolucja.

Zmiany, które dotkną ustawę o prawach konsumenta sprawią, że jeśli wartość transakcji między klientem a przedsiębiorcą przekroczy 20 tysięcy zł nie będzie można już zapłacić gotówką. Do ustawy zostanie dodany zapis o konieczności dokonania płatności w sposób bezgotówkowy. 

- Pierwszy raz w historii wprowadzone zostaną obowiązkowe płatności bezgotówkowe w transakcjach między konsumentami a przedsiębiorcami. To zbyt daleko idąca ingerencja w preferencje obywateli - ocenia Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

ZPP wskazuje, że zmiany mogą być szczególnie problematyczne dla seniorów. 

Jak wynika z badań Narodowego Banku Polskiego, na które powołuje się związek w grupie osób w wieku 55-64 blisko połowa (48,1 proc.) woli płacić gotówką. W przypadku osób powyżej 65 roku życia jest to już 71,8 proc. ankietowanych. 

Płatności bezgotówkowe w Polsce mocno się rozwinęły

Jak dodaje Związek, pod względem płatności bezgotówkowych Polska jest w czołówce europejskiej i nie potrzebne jest dodatkowe wsparcie z wykorzystaniem przepisów prawa. 

- To sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować o tym, jakie formy zapłaty będą przyjmowane w danym podmiocie - wskazuje ZPP i apeluje o wycofanie się z tego rozwiązania.

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%