Wraz z setnymi urodzinami seniorzy mogą liczyć na wyjątkową premię. ZUS w takich sytuacjach wypłaca świadczenie honorowe. Jego kwota wzrośnie, ale nie dla wszystkich.
Świadczenie honorowe w Polsce, jak informuje Fakt.pl, pobiera obecnie ok. 2700 osób. Obecnie jego wysokość ok. 4944,79 zł.
- Dodatek przyznawany jest automatycznie po osiągnięciu wymaganego wieku. Wniosek muszą złożyć w ZUS jedynie ci, którzy nie mają renty i emerytury. Można to zrobić samodzielnie lub przy pomocy pełnomocnika - podaje money.pl.
Od marca, jak wskazuje Fakt, świadczenie ma wzrosnąć do kwoty 5540,25 zł brutto miesięcznie.
Okazuje się jednak, że podwyżka nie obejmie wszystkie. Mają ją otrzymać tylko tegoroczni 100-latkowie.
- "Emerytura" wzrośnie, ale wyłącznie dla nowych stulatków. Osoby starsze otrzymują ją na tym samym poziomie, na jakim ją otrzymały praktyce oznacza to, że np. senior, który dwa lata temu osiągnął 100 lat, dostaje świadczenie honorowe niższe niż "tegoroczny" stulatek - wskazuje money.pl
Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego wskazuje, że to działanie nie jest sprawiedliwe, a także "nie ma nawet podstawy prawnej, która regulowałaby wypłatę tego typu świadczeń, a tym bardziej ich waloryzację".
Każdy senior, który ukończył 100 lat życia otrzymuje oprócz emerytury lub renty dodatkowe świadczenie honorowe.
Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc, wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub z innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.
Świadczenia honorowe wypłacają również KRUS i resortowe zakłady emerytalne MSWIA i MON.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz