Zamknij

Najpierw smażalnie, teraz oscypki. Sanepid bierze pod lupę wakacyjne hity

12:40, 09.08.2023 Źródło: zdrowie.radiozet.pl Aktualizacja: 19:28, 09.08.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl

W czasie wakacji sanepid sprawdza najczęściej kupowane przez turystów jedzenie. Tym razem do kontroli trafiły oscypki. Okazało się m.in., że ich sprzedawcy nieodpowiednio przechowują żywność, co może narażać konsumentów na problemy zdrowotne.

Oscypek to wędzony ser z owczego mleka. Oryginalne oscypki i wyroby do nich podobne są charakterystyczne dla polskich gór, szczególnie Podhala. Regionalne sery typu oscypek często są sprzedawane na zakopiańskich Krupówkach, gdzie w miesiącach wakacyjnych pojawia się codziennie wielu turystów. 

Sanepid alarmuje, że sery sprzedawane na straganach na Krupówkach nie zawsze spełniają sanitarne standardy. Polsat News wskazuje, że dzierżawcy stoisk powinni przechowywać je w lodówkach, co jest opisane w umowie zawieranej przez sprzedawców z Zakopiańskim Centrum Kultury. 

- ZCK protokołem zdawczo-odbiorczym przekazuje im stoisko regionalne razem z ladą chłodniczą. W umowach również jest zapis dotyczący mocy energii elektrycznej dostarczanej na potrzeby stoisk, a także warunki techniczne, na jakie cele może zostać spożytkowana energia. Dostawcą energii jest gmina Zakopane, która jest właścicielem instalacji oświetlenia ulicznego, z którego ta energia elektryczna jest pozyskiwana - powiedziała w rozmowie z Polsat News Anna Suchowian, koordynator ds. kultury i promocji w ZCK. 

Sery są jednak niestety przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Kontrole wykazały, że część sprzedawców nie korzysta z lodówek. Przy 17 kontrolach na Krupówkach sanepid nałożył 3 mandaty

 - Dwa dni prądu nie było, wcześniej były opady, też nie mieliśmy prądu, bo było zwarcie. A lodówki tu nie zostawicie. Lodówka waży 60-70 kilogramów, więc trzeba mieć kogoś do pomocy - skarżyła się jedna ze sprzedawczyń oscypków na Krupówkach. 

Sanepid prosi wczasowiczów, by zwracali uwagę na to, czy kupowane przez nich produkty są świeże i podawane z lodówki. W ciepłej porze roku bakterie rozwijają się szybciej i zakażają wrażliwe surowce przetwórstwa spożywczego, np. mleko, używane przy produkcji oscypków. W związku z tym latem zdarza się więcej zaburzeń przewodu pokarmowego

Spożycie nieświeżych oscypków może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Drobnoustroje chorobotwórcze wywołują podrażnienia i ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit.

Objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj po 6-36 godzinach od spożycia nieświeżej żywności.  

(Źródło: zdrowie.radiozet.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%