Po raz pierwszy od wielu miesięcy codzienne zakupy w sklepach zdrożały jednocyfrowo - średnio o 8,1 procent rok do roku. Tak wynika z raportu UCE Research i Uczelni WSB Merito. Co więcej, dwie kategorie produktów potaniały.
"Indeks cen w sklepach detalicznych" to raport autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito. W jego najnowszej odsłonie porównano wyniki z października 2023 r.
- W październiku 2023 codzienne zakupy zdrożały średnio o 8,1 procent rdr. Dla porównania, (wg tej samej metodologii) we wrześniu podwyżki rdr. wyniosły 10,1 procent, w sierpniu – 12,4 procent, w lipcu – 15,5 procent, a w czerwcu – 18,1 procent - informuje Radio Zet powołując się na raport.
Z danych wynika, że najbardziej wzrosły ceny dodatków spożywczych (18,9 proc. rok do roku). To ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy. Na drugim miejscu znalazła się chemia gospodarcza (16,2 proc. rok do roku), a na trzecim miejscu słodycze i desery (14,6 proc. rok do roku), na czwartym artykuły dla dzieci (13 proc. rok do roku), a na piątym pieczywo (11,6 proc. rok do roku).
Są jednak dwie kategorie produktów, w których ceny zmieniły się na minus.
- Potaniały warzywa o 2,5 procent oraz artykuły tłuszczowe o 16,4 procent - podaje Radio Zet.
- Łagodna klimatycznie jesień wpłynęła pozytywnie na zbiory i dostępność warzyw. Ale sezonowy efekt już za chwilę się skończy i istnieje ryzyko, że w nadchodzących miesiącach ceny znów pójdą w górę. Z kolei w przypadku tłuszczów warto zwrócić uwagę na dwa czynniki. Pierwszy jest statystyczny. Obecne ceny porównujemy do szczytów drożyzny, która w tej kategorii nastąpiła w analogicznym okresie roku poprzedniego. Drugi realny powód jest taki, że w tym roku znacząco poprawiły się światowe zbiory roślin oleistych. I ta sytuacja przez kolejne miesiące może się utrzymać, co daje szanse na to, że w kategorii art. tłuszczowych jako konsumenci odczujemy znaczącą ulgę cenową
– ocenia dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz