Zamknij

Zielona inspiracja w Koszęcinie. Przy szkole otwarto ekopracownię pod chmurką

Jarosław MyśliwskiJarosław Myśliwski 15:34, 17.04.2025 Aktualizacja: 18:02, 17.04.2025
Przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w ZSP w Koszęcinie powstała ekopracownia pod chmurką "Zielona klasa w cieniu lipy". Fot. Jarosław Myśliwski Przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w ZSP w Koszęcinie powstała ekopracownia pod chmurką "Zielona klasa w cieniu lipy". Fot. Jarosław Myśliwski

Przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w ZSP w Koszęcinie powstała ekopracownia pod chmurką "Zielona klasa w cieniu lipy". WFOŚiGW w Katowicach dofinansował ten projekt kwotą 62 720 zł. W otwarciu ekopracowni, które odbyło się 10 kwietnia, uczestniczył Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ta nowoczesna, otwarta przestrzeń dydaktyczna została stworzona z myślą o prowadzeniu zajęć na świeżym powietrzu – szczególnie tych z zakresu przyrody, biologii, geografii i ekologii.

Ekopracownia to nie tylko wiata ze stołami i ławkami, ale kompleksowo zaprojektowana przestrzeń edukacyjna. Znajdziemy tu m.in. mobilną tablicę suchościeralną, skrzynie na pomoce naukowe, kosz do segregacji odpadów, drewniane donice z łąką kwietną i roślinami miododajnymi, a także budki lęgowe, domki dla owadów i poidełka. Obok wiaty zlokalizowano żywą altanę złożoną z krzewów miododajnych, takich jak budleja Dawida, jaśminowiec wonny czy trzmielina pospolita.

Dodatkowo na terenie pracowni zamontowano stację meteorologiczną, profile glebowe oraz lapidarium, które umożliwiają uczniom przeprowadzanie terenowych badań i eksperymentów. Zajęcia prowadzone w tej przestrzeni rozwijają nie tylko wiedzę, ale i wrażliwość na otaczającą nas przyrodę.

Ekopracownia pod chmurką w Koszęcinie to miejsce spotkań, integracji i kreatywnego spędzania czasu – niezależnie od pogody. Służy uczniom klas IV–VII, kołom przyrodniczym i ekologicznym, a także całej społeczności szkolnej podczas pikników czy wydarzeń tematycznych.

W otwarciu ekopracowni wzięli udział m.in.:

- Mateusz Pindel, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,

- Marek Bieniek, radny Sejmiku Województwa Śląskiego,

- Anna Korzekwa-Wojtal, wójt Koszęcin

- Tomasz Bonk, przewodniczący Rady Gminy Koszęcin

- Mariusz Poloczek, kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy w Koszęcinie.

[FOTORELACJA]537[/FOTORELACJA]

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]10101[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%