Około 60 osób wzięło udział w leśnictwie Piasek (Nadleśnictwo Koszęcin) w akcji sadzenia lasu. Zorganizowano ją w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Lasy na nowe 100-lecie”.
Akcja w Nadleśnictwie Koszęcin odbyła się we wtorek, 25 marca. Zorganizowano ją z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, miała na celu uczczenie 100-lecia Lasów Państwowych.
Wśród osób zaangażowanych w sadzenie drzew w leśnictwie Piasek byli samorządowcy, uczniowie, osoby niepełnosprawne z ośrodka w Rusinowicach, policjanci, strażacy oraz artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ich wspólna praca była wyrazem zaangażowania w ochronę środowiska i troski o przyszłość przyrody.
Leśnicy starannie dobrali sadzonki do lokalnych warunków siedliskowych.
– Na suchszych terenach nie możemy sadzić dębu, bo nic z niego nie będzie. Dopasowujemy drzewa do mikrowarunków – czasami mamy hektar zrębu i aż pięć różnych wariantów siedliskowych. Na żyznych i wilgotnych terenach sadzimy gatunki liściaste, a na uboższych – sosny – mówi Jarosław Mielczarek, sekretarz Nadleśnictwa Koszęcin.
Uczestnicy akcji, pod okiem doświadczonych leśników, sadzili buki, sosny oraz rodzime gatunki dębów. Przed przystąpieniem do pracy otrzymali niezbędne narzędzia oraz instruktaż dotyczący poprawnego sadzenia drzew. Organizatorzy zadbali o logistykę wydarzenia, dzięki czemu wszystko przebiegało sprawnie i w przyjaznej atmosferze.
Sadzenie lasów to inwestycja w przyszłość – drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze, stabilizują glebę i stanowią siedlisko dla wielu gatunków zwierząt. Oprócz korzyści ekologicznych, akcja miała wymiar społeczny – wspólne działanie wzmacnia relacje międzyludzkie i poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Wydarzenie było kolejnym dowodem na to, że dbałość o lasy łączy pokolenia i różne grupy społeczne w jednym, szczytnym celu – ochronie przyrody dla przyszłych generacji.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
[ZT]9989[/ZT]