Zamknij

Zbiorniki na deszczówkę dla szkół, aplikacja dla mieszkańców Woźnik

11:15, 20.10.2022 esp Aktualizacja: 11:17, 20.10.2022
Skomentuj

Ruszył program edukacyjny "Akademia Wodna". Mogą w nim wziąć udział mieszkańcy Tarnowskich Gór, Miasteczka Śląskiego i Woźnik.

Dostęp do dobrej jakości wody jest coraz trudniejszy i trudno się spodziewać, że będzie lepiej. Stąd pomysł, by postawić na edukację klimatyczną. Podstawą do przygotowania konkretnych przedsięwzięć była ankieta przeprowadzona wśród młodych mieszkańców Tarnowskich Gór, Woźnik i Miasteczka Śląskiego.

Z badań wynika, że 52 proc. młodych mieszkańców powiatu tarnogórskiego uważa, że zmiana klimatu jest zjawiskiem negatywnym. Jako najbardziej odczuwalne efekty wymienili smog i zanieczyszczenie środowiska odpadami. Tyle, że to ze zmianami klimatycznymi nic wspólnego nie ma. Młodzi ludzie zauważają też, że wzrasta temperatura powietrza i coraz częściej mamy gwałtowne burze, ulewy, wichury. Ponad połowa ankietowanych nie jest pewna, czy wody mamy wystarczająco dużo. Jedynie 17 proc. uważa, że jest problem z dostępem do niej.

– Z badań, które przeprowadziliśmy, wyłania się potrzeba pogłębienia wiedzy klimatycznej młodych, aby lepiej zrozumieli sytuację związaną ze zmianą klimatu i bardziej świadomie działali na rzecz środowiska – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, który razem z Fundacją Veolia Polska są głównymi organizatorami programu.

W ramach "Akademii Wodnej" szkolenia on-line przejdą nauczyciele przyrody, geografii, biologii, chemii, fizyki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz edukatorzy. Zajęcia potrwają do grudnia. Dodatkowo zaangażowane w program szkoły dostaną zbiorniki na deszczówkę.

Organizatorzy przygotowali także aplikację mobilną "Akademia Wodna" dla wszystkich mieszkańców. Najbardziej zaangażowani gracze mogą liczyć na nagrody. Zwieńczeniem programu będzie otwarcie interaktywnej ścieżki edukacyjnej w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach prowadzonej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jednym z jej elementów będzie opowieść właśnie o wodzie.

Partnerami programu jest też PWiK w Tarnowskich Górach, Politechnika Śląska i lokalne samorządy.

[ZT]2217[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%