Zamknij
REKLAMA

Starosta Smyła dostał podwyżkę. Zarabia prawie 18 tys. zł, nie licząc wysługi lat. Podwyżki nie poparł jeden radny

14:54, 15.12.2021 | .
Skomentuj Lubliniec. Starosta Joachim Smyła dostał podwyżkę. Fot. Gwarek/Pixabay
REKLAMA

Rada Powiatu w Lublińcu podniosła dzisiaj pensję staroście Joachimowi Smyle. Wszyscy radni zagłosowali za podwyżką, od głosu wstrzymał się tylko Julian Werner.

Jak mówi radny Werner, projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia dla starosty otrzymał dzisiaj rano, tuż przed sesją.

Pensję starosty ustalono w wysokości:

– wynagrodzenie zasadnicze 10 385 zł,

– dodatek funkcyjny 3 325 zł,

– dodatek specjalny 30 proc wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli 4 113 zł.

W sumie jest to 17 823 zł brutto.

W projekcie uchwały nie ma mowy o tym, czy staroście przysługuje dodatek za wieloletnią pracę. Wiadomo natomiast, że podwyżka obowiązuje od 1 sierpnia. Starosta Smyła otrzyma więc nadpłatę. 

Przed głosowaniem Dawid Smol zapytał, czy podwyżkę dostali także urzędnicy starostwa powiatowego w Lublińcu.

– Od 1 listopada podwyżki dostali pracownicy starostwa, pracownicy administracyjni w szkołach powiatowych, w urzędzie pracy i w powiatowym centrum pomocy – odpowiedział starosta Smyła.

Sam nie wziął udziału w głosowaniu nad podwyżką swojego wynagrodzenia. 17 radnych zagłosowało za podwyższeniem uposażenia starosty. Od głosu wstrzymał się tylko radny Julian Werner. Dlaczego?

–  W 2018 roku tylko i wyłącznie kaprys Jarosława Kaczyńskiego zadecydował o tym, że o 20 procent obniżono wynagrodzenia szefom jednostek samorządu terytorialnego. Podejrzewam, że miał być to ukłon w stronę ciężko pracujących obywateli i pstryczek dla dobrze uposażonych decydentów. Dzisiaj, po ponad trzech latach rady gmin, miast i powiatów przegłosowują podwyżki. Bardzo trudno wytłumaczyć społeczeństwu, że są one podyktowane nowelizacją Rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, a nie "układami" na poziomie lokalnym. Nie zamierzam brać udziału w tej, niekonsekwentnej, politycznej szopce, która generuje konflikty i pogłębia brak zaufania społecznego - zwłaszcza w dobie pandemii i inflacji, gdzie wszyscy - z samorządami włącznie - zaciskają pasa. Uważam, że o takich sprawach powinni decydować mieszkańcy, np. w drodze lokalnego referendum, ponieważ to oni śledzą i widzą indywidualne poczynania swoich wójtów i burmistrzów. Nie powinni decydować o tym nawet radni - często uzależnieni od najwyższych władz gminy. Co za cyrk – komentuje radny Julian Werner.

[ZT]429[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

JoJo

2 7

Jemu się należało 17:06, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GizdGizd

7 3

Ja też dzisiaj dostałem podwyżkę. Poszedłem do sklepu i kupiłem chleb po podwyższonej cenie 18:27, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaksMaks

3 5

Brawo Julian, jedyny niezależny radny 21:30, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KOMPROMITACJAKOMPROMITACJA

10 0

Kolejna kompromitacja rady powiatu. Ten człowiek nie powinien złotówki więcej otrzymać! Jego pensja powinna być stanowczo obniżona, nie podwyższana! Widzimy jak funkcjonuje powiat do czego doprowadzili ci ludzie. Dosyć już tego! 17:39, 17.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%