Zakończono renowację zabytkowego budynku starej gorzelni w Kochcicach. Obiekt przeszedł do finału prestiżowego konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI wieku”. Wydarzeniu towarzyszy plebiscyt internetowy, w którym nagrody zdobyć mogą internauci.
[FOTORELACJA]380[/FOTORELACJA]
Trwa 28. edycja ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI w.”. W rywalizacji bierze udział Żółty Folwark z Kochcic. Jest to budynek zabytkowej gorzelni, który poddano rekonstrukcji i renowacji. Ogłoszenie wyników odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie i towarzyszyć mu będzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina. Zwycięskie obiekty wybrane przez jury otrzymają statuetki, dyplomy i bezpłatne promocje na łamach prasy. Konkurs odbywa się pod patronatem kilku ministerstw, uniwersytetów i innych poważnych instytucji.
Niezależnie od konkursu głównego, odbywa się także plebiscyt internetowy, w którym głos oddaje się TUTAJ. Rywalizacja potrwa do czwartku, 9 maja do godz. 12. Każdy użytkownik może głosować raz dziennie z jednego IP.
Na osoby głosujące w plebiscycie internetowym czekają nagrody. Będą to trzy zaproszenia dla dwóch osób na galę konkursową na Zamku Królewskim w Warszawie, dwudniowy wyjazd na wizytacje obiektów wraz z jury konkursu z noclegiem, przejazdem i wyżywieniem. Można będzie także wygrać katalog pokonkursowy.
Obiekt, który zdobędzie najwięcej głosów otrzyma pamiątkowy dyplom, a przy okazji skorzysta z promocji jaką przyniesie mu aktywność internautów.
***
Zabytkowa gorzelnia w Kochcicach była częścią folwarku wybudowanego przez Ludwika von Ballestrema z 1903 r. Inwestorem modernizacji była gmina Kochcice. Gorzelnię remontowano przez 4 lata. Koszt inwestycji wyniósł 13,5 mln zł. Zrealizowano ją częściowo ze środków unijnych i z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.
W Żółtym Folwarku – Gorzelni w niedalekiej przyszłości będzie muzeum multimedialne wraz z interaktywnymi stanowiskami. Wystawa będzie przedstawiać historię rodu Ballestremów, organizację dawnego folwarku, procesy technologiczne gorzelni oraz ludzi tamtych czasów wraz z ich kulturą. W budynku znajduje się także mała sala kinowa i kawiarnia. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na zagospodarowanie przestrzeni w środku i utworzenie ścieżki edukacyjnej, na którą gmina otrzymała promesę w wysokości 2,9 mln zł z Polskiego Ładu.
Czytaj także:
Niniwa jedzie do Azerbejdżanu. W czwartek I wyprawa przygotowawcza
Czy konserwator zablokuje pieniądze z dotacji?
3 pijanych rowerzystów w jeden dzień. Zapłacą 2500
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz