Zamknij
REKLAMA

Lubliniec: będą klasy sportowe we wszystkich podstawówkach? Startują konsultacje z rodzicami uczniów

06:54, 20.01.2022 | red.
Skomentuj Fot. Pixabay
REKLAMA

W czterech lublinieckich szkołach od września mają ruszyć klasy o profilu sportowym. To odpowiedź władz na wniosek rodziców, nauczycieli wychowania fizycznego i radnych. Czy są chętni, pokaże nabór. 

- Zgodnie z wymogami, jakie nakłada na nas prawo oświatowe, zwróciliśmy się do wszystkich czterech naszych podstawówek o wydanie opinii w kwestii możliwości uruchomienia takich oddziałów - mówi wiceburmistrz Lublińca, Anna Jonczyk-Drzymała. - Chęć zorganizowania naboru do klas sportowych wyraziły wszystkie placówki. Nie ukrywam, że było to dla nas zaskoczenie. Spodziewaliśmy się, że taką gotowość zgłosi nam jedna szkoła, czyli SP nr 1, z uwagi na historyczne uwarunkowania i osiągnięcia sportowe - komentuje.

Ostatecznie, zgodnie z opinią dyrektorów, w Szkole Podstawowej nr 1 planowane jest uruchomienie naboru do klasy o profilu: koszykówka z elementami lekkoatletyki. W Szkole Podstawowej nr 2 zgłoszono chęć uruchomienia klasy o profilu piłka nożna, a w Szkole Podstawowej nr 3 klasy o profilu piłka ręczna z elementami lekkoatletyki. Szkoła Podstawowa nr 4 wyraziła z kolei chęć utworzenia klasy o profilu piłka siatkowa.

Jak informuje wiceburmistrz, zasady rekrutacji do klas sportowych zostaną przedstawione 28 lutego. Dyrektorzy szkół zostali natomiast zobowiązani do przeprowadzania konsultacji społecznych z rodzicami. Ustalono także, że tegoroczny nabór będzie dotyczył uczniów klas trzecich. Uczniowie mogą przy tym wybrać inną szkołę niż dotychczasowa. Istnieje również prawna możliwość przyjęcia do nowo utworzonych klas dzieci spoza Lublińca.

- Zgodnie z przepisami prawa oświatowego klasa sportowa może powstać, jeżeli w naborze zostało do niej zakwalifikowanych 21 uczniów. Jeżeli chętnych będzie mniej, taki oddział nie może być uruchomiony - zaznacza Anna Jonczyk-Drzymała. - Maksymalna liczba dzieci w takiej klasie to 28 uczniów, choć w naszych lublinieckich warunkach nie przewidujemy, by mógł powstać aż tak liczebny oddział - dodaje.

Do klas sportowych mogą zostać przyjęci uczniowie, którzy pozytywnie zaliczą test sprawnościowy, posiadają osiągnięcia w zawodach sportowych w latach poprzednich oraz pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Kandydat musi również legitymować się dobrymi wynikami w nauce oraz pozytywnym zachowaniem, a także wykazywać zainteresowanie sportem.

Uczniowie klas sportowych muszą liczyć się z napiętym planem zajęć, w którym oprócz lekcji z innych przedmiotów i czterogodzinnych zajęć programowych z wychowania fizycznego, znajdzie się tygodniowo 6 dodatkowych godzin treningów. Co za tym idzie, lekcje uczniów klas sportowych będą rozpoczynać się tradycyjnie o godzinie 8.00, ale kończyć dopiero o 16.00 lub 17.00.

- Może to być trudne do pogodzenia z zajęciami np. w szkole muzycznej, kółkach zainteresowań czy w klubach sportowych. Każdy rodzic musi się zatem dobrze zastanowić, czy dziecko jest w stanie pogodzić wszystkie pasje i obowiązki. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której uda się stworzyć klasę, a po kilku tygodniach okaże się, że ten sposób obciążenia zajęciami jest dla ucznia trudny do udźwignięcia  - przestrzega wiceburmistrz. - Jeśli, któreś z dzieci zrezygnuje po kilku tygodniach nauki z klasy sportowej i będzie chciało przenieść się do równoległej, to będzie obowiązywała zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” - dodaje.

Spotkania z rodzicami w sprawie uruchomienia klas sportowych odbędą się w następujących terminach:

SP nr 1 - 3 lutego, godz. 16.00
SP nr 2 - 31 stycznia, godz. 16.00
SP nr 3 - 2 lutego, godz. 16.00
SP nr 4 - 1 lutego, godz. 16.00

[ZT]773[/ZT]

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%