Zamknij

Rusza nabór do Zielonych Czeków – prestiżowych nagród WFOŚiGW w Katowicach

Jarosław MyśliwskiJarosław Myśliwski 09:03, 14.02.2025 Aktualizacja: 09:25, 14.02.2025
W 2017 r. laureatem Zielonego Czeku został Czesław Tyrol z Koszęcina. Część pieniędzy z nagrody przeznaczył na zakup pszczół murarek. Fot. Jarosław Myśliwski W 2017 r. laureatem Zielonego Czeku został Czesław Tyrol z Koszęcina. Część pieniędzy z nagrody przeznaczył na zakup pszczół murarek. Fot. Jarosław Myśliwski

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór do kolejnej edycji konkursu Zielone Czeki. To prestiżowe nagrody przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w ochronie środowiska i gospodarce wodnej w województwie śląskim.

Fundusz przyznaje Zielone Czeki od 1993 roku. Dotychczas nagrodzono ponad 300 osób, które często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Łączna wysokość wręczonych nagród sięga 2,5 mln zł! Wśród dotychczasowych laureatów są przedstawiciele różnych środowisk: naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ochrony środowiska.

Ocalić Ziemię

W 2017 r. laureatem Zielonego Czeku został Czesław Tyrol z Koszęcina. Część pieniędzy z nagrody przeznaczył na zakup pszczół murarek. Nie produkują miodu, po co więc je hodować? Chodzi o zapylanie kwiatów. – Gdyby na świecie zabrakło pszczół, ludzkości pozostaną cztery lata istnienia – to stwierdzenia przypisuje się Albertowi Einsteinowi. Praca pszczół i innych owadów zapylających przynosi gospodarce 190 mld dolarów rocznie - szacuje Europejska Agencja Środowiska. Bez nich czeka nas katastrofa, a jak donoszą pszczelarze, pszczół jest coraz mniej.

Murarki, gdy chodzi o zapylanie kwiatów, są trzy razy bardziej efektywne niż pszczoły miodne. Poza tym nie żądlą. Czesław Tyrol rozdaje je wszystkim chętnym. – Jeżdżę z tymi ulami i propaguję wśród dzieci i młodzieży powiatu tarnogórskiego i lublinieckiego – opowiada. – Mam z tego satysfakcję, że pszczoły zapylają kwiaty, powstają owoce i przyroda znajduje kontynuację. Dzięki tym pszczółkom przyczyniam się do tego, że nasza planeta będzie istnieć – dodaje.

Nagrodzony jest leśnikiem, pasjonatem i gawędziarzem, który potrafi w bardzo ciekawy sposób opowiadać o lasach tarnogórsko-lublinieckich. Wniosek o przyznanie Zielonego Czeku złożył Jan Myrcik, prowadzący Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej w Koszęcinie. 

– Czesław Tyrol to znakomity leśnik, niedościgniony edukator wszczepiający ludziom miłość i szacunek do przyrody, i śląskiej historii. Dodatkowy atut to posługiwanie się podczas prelekcji gwarą śląską – powiedział dziennikarzowi "Gwarka" autor wniosku. Laureat od kilkudziesięciu lat prowadzi prelekcje, pogadanki, jest autorem artykułów prasowych i naukowych dotyczących walorów przyrodniczych. Spod jego pióra wyszły książki "W leśnej dolinie Małej Panwi" oraz "Walory przyrodnicze i kulturowe gminy Koszęcin".

Czesława Tyrola można spotkać na wielu imprezach. Od wielu lat na Święcie Śląska organizuje pokaz wytopu żelaza w dymarkach. Opowiada o dawnych profesjach związanych z lasem: szyndzielorzach, kurzokach czy śmirusach, od których wzięły się nazwiska czy lokalne nazwy.

– Nie umia zaskoczyć, jak to godajom – powiedział nam Czesław Tyrol zapytany o wrażenia po odebraniu Zielonego Czeku.

Nagrody dla liderów ekologii

Konkurs obejmuje działania zrealizowane w 2024 roku i jest organizowany z okazji Dnia Ziemi. Nagrody przyznawane są zarówno w formie pieniężnej, jak i honorowej.

Nagrody pieniężne:

„Zielony Czek” – 10 000 zł

Nagroda specjalna (jeśli zostanie przyznana) – 10 000 zł

Wyróżnienie – do 3 000 zł

Nagrody honorowe:

Statuetki

Dyplomy

Kategorie konkursowe

W konkursie można zgłaszać kandydatury w pięciu kategoriach:

Ekologiczna osobowość roku – dla osób fizycznych wyróżniających się działalnością na rzecz ochrony środowiska.

Ekosamorząd – dla gmin, powiatów i miast na prawach powiatu.

Inwestycja proekologiczna roku – dla beneficjentów WFOŚiGW, którzy zakończyli inwestycję w 2024 roku.

Ekofirma – dla przedsiębiorstw realizujących innowacyjne projekty ekologiczne.

Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej – dla organizacji pozarządowych działających na Śląsku.

Jak zgłosić kandydaturę?

Wniosek mogą złożyć zarówno sami kandydaci, jak i uprawnione instytucje, takie jak samorządy, organizacje ekologiczne, placówki naukowe czy izby gospodarcze.

Termin zgłoszeń: do 28 marca 2025 r.

Sposób dostarczenia dokumentów:Osobiście lub pocztą na adres:

WFOŚiGW w Katowicach, ul. Plebiscytowa 19, 40-035 Katowice

Elektronicznie przez ePUAP lub e-Doręczenia.

Do wniosku należy dołączyć odpowiedni załącznik oraz – w przypadku inwestycji – dokumentację fotograficzną.

Kapituła konkursu

Laureatów wybiera Kapituła powołana przez Zarząd WFOŚiGW. W jej skład wchodzą eksperci ds. ochrony środowiska, a decyzja o przyznaniu nagród jest ostateczna.

Kto nie może otrzymać nagrody?

Zgodnie z przepisami, nagrody pieniężne nie mogą być przyznane pracownikom administracji rządowej i samorządowej za działania wynikające z ich obowiązków służbowych.

Ogłoszenie wyników

Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone do 30 maja 2025 r. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas obchodów Dnia Ziemi.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]9464[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%