Zamknij

Nowa praca – co robić, kiedy nam się nie spodoba?

Artykuł sponsorowany + 08:18, 22.05.2025 Aktualizacja: 08:19, 22.05.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Nowa praca to zawsze duża zmiana – niezależnie od tego, czy pracujesz od pięciu, czy od trzydziestu lat. Może się zdarzyć, że pierwsze dni w nowej firmie okażą się dalekie od oczekiwań – w takiej sytuacji warto jednak pozwolić sobie na aklimatyzację w nowym miejscu. Co z kolei zrobić, jeśli po upływie tygodni wciąż nie czujesz się w nowej pracy komfortowo?

  • Jeśli w pierwszych dniach nie czujesz się dobrze w nowym miejscu pracy, jest to całkowicie normalne. To duża zmiana – pamiętaj o tym, aby dać sobie czas.
  • Jeżeli niezadowolenie z nowej pracy wynika z niedopełnienia warunków umowy, niezwłocznie porozmawiaj z osobą zarządzającą Twoją pracą – być może to wina pomyłki, którą można w prosty sposób naprawić.
  • Na zadowolenie z pracy wpływa również osobiste nastawienie. Zwróć uwagę na to, jak podchodzisz do nowych obowiązków oraz współpracowników – pomimo stresu postaraj się nastawić pozytywnie i nawiązać przyjazne relacje.

Daj sobie czas na aklimatyzację

W pierwszych dniach w nowej pracy postaraj się dać sobie czas na poznanie nowego miejsca, panujących w nim zasad i otaczających Cię osób. Nie każdy może pochwalić się dużą śmiałością i pewnością siebie – to zupełnie normalne. Pozwól sobie na aklimatyzację – z czasem zaczniesz czuć się w nowej firmie komfortowo i pewnie.

Szukasz pracy w Brzegu Dolnym lub innych rejonach Dolnego Śląska? Sprawdź, jakie ogłoszenia czekają na Ciebie na internetowych portalach.

Nie bój się rozmowy

Jedną z przyczyn rozczarowania nową pracą mogą być warunki niezgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Jeżeli jakiekolwiek obowiązki wykraczają poza uzgodniony wcześniej zakres, a obietnice dotyczące premii czy godzin pracy mijają się z rzeczywistością, nie bój się poruszyć tego tematu. Być może rozbieżności wynikają ze zwyczajnej pomyłki, a krótka wymiana zdań pozwala zażegnać problem. Jeśli więc jesteś pewien, że podczas spotkania rekrutacyjnego uzgadniano z Tobą coś zupełnie innego, niż ma miejsce, rozmowa z osobą z szefostwem będzie zatem niezastąpiona.

Zwróć uwagę na swoje nastawienie

Stres to częsty towarzysz wielu nowych pracowników. To nic dziwnego, że nowe miejsce, obowiązki i współpracownicy wywołują lekkie zdenerwowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy przez stres nie nastawiasz się do swojej pracy w negatywny sposób. Z powodu nadmiernych nerwów możesz sprawiać wrażenie osoby niechętnej do nawiązywania relacji i negatywnie nastawionej do nowego miejsca. Pomimo stresu staraj się więc nie unikać rozmów z nowymi współpracownikami i pamiętaj o uśmiechu – pierwsze godziny i dni w nowej pracy mają duże znaczenie. Jeśli dasz się poznać jako osoba przyjaźnie nastawiona, to zarówno Tobie, i kolegom z zespołu będzie się pracowało lepiej.

Poszukując pracy w Siemianowicach Śląskich, warto rozejrzeć się w sieci i sprawdzić dostępne oferty.

Kontynuuj poszukiwania

Jeżeli pomimo rozmów na temat ustalonych warunków zatrudnienia i prób nawiązywania pozytywnych relacji wciąż nic się nie zmienia, a Ty czujesz się w nowej firmie z dnia na dzień coraz gorzej, warto rozważyć dalsze poszukiwania pracy. Pierwsze dni zawsze mogą być trudniejsze – jeśli jednak po kilku tygodniach zatrudnienia sytuacja wygląda tak samo, może się okazać, że już zawsze będziesz czuł się w danej firmie nieswojo. Praca to miejsce, w którym spędzamy większą część tygodnia – to ważne, aby czuć się w nim pewnie i komfortowo niezależnie od długości stażu.

Jeśli od dawna poszukujesz wymarzonego miejsca pracy, w którym zyskasz szansę na rozwój i będziesz czuł się sobą, sprawdź oferty dostępne na https://www.pracuj.pl/ i innych portalach ogłoszeniowych.

Podsumowanie

Pierwsze dni w nowej pracy często wiążą się ze stresem i niepewnością. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane np. z zakresem swoich obowiązków, nie bój się również poruszyć tego tematu w rozmowie z przełożonym lub team leaderem. Zwróć uwagę także na swoje podejście do nowego miejsca pracy – być może z powodu stresu sam nastawiasz się do niego negatywnie. W niektórych sytuacjach jedynym wyjściem okazuje się dalsze poszukiwanie pracy. Taką decyzję warto podjąć jednak dopiero wówczas, gdy po kilku tygodniach w nowej firmie dalej czujesz się niekomfortowo, a rzeczywistość mija się z ustaleniami z umowy.

 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%