Zamknij

Pozwy banków przeciwko frankowiczom – co zrobić?

08:06, 06.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:06, 06.09.2022

Dlaczego banki pozywają frankowiczów?

Po wyroku TSUE frankowicze biją redordy w kwestii spraw frankowych wytaczanych przeciwko bankom. Według statystyk większość tych spraw kończy się wygraną frankowiczów. Banki w odpowiedzi na liczne przegrane podejmują różne działania, które mają zniechęcić frankowiczów do wystąpienia na drogę sądową. Pozwy banków przerażają frankowiczów, bowiem wnoszą one o zwrot kapitału kredytu oraz o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zapewne większość frankowiczów zastanawia się, dlaczego banki składają takie pozwy, czy mają one podstawę do pozywania za korzystanie z kapitału. Postaramy się odpowiedzieć na te najważniejsze pytania.

Pozew za bezumowne korzystanie z kapitału

Banki składają pozwy przeciwko frankowiczom lub podejmują próby ugodowe, aby przerwać trzyletni okres przedawnienia, o którym stanowi art. 188 Kodeksu cywilnego. Przerywając bieg przedawnienia w odpowiednim momencie bank tym samym uniemożliwia frankowiczowi odzyskanie większej ilości pieniędzy w momencie, w którym zdecyduje się on pozwać bank o stwierdzenie nieważności swojej umowy kredytowej. Mowa tu o kwocie zaciągniętego kredytu oraz o wszelkich kwotach, które kredytobiorca uiścił na rzecz banku. 

Kto może otrzymać pozew o korzystanie z kapitału? 

Banki najczęściej decydują się na pozwanie swojego klienta w sytuacji, w której frankowicz już wystąpił ze swoją sprawą na drogę sądową albo w sytuacji, kiedy sprawa sądowa już się zakończyła przegraną banku. Pozwów od banków dotyczących korzystania z kapitału mogą się również spodziewać frankowicze, którzy 2-3 lata temu zdecydowali się w jakikolwiek sposób podważyć swoją umowę kredytową, na przykład składając do banku reklamację kredytu. W takiej sytuacji bank przekłada przed sądem zawezwanie do próby ugodowej, proponując skrajnie niekorzystne ugody, zgodnie z którymi frankowicz jest zobowiązany do natychmiastowej spłaty kredytu oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału udostępnionego przez bank.

Bank mnie pozwał – co mogę zrobić?

Warto zauważyć, że pozwów za korzystanie z kapitału w ostatnich miesiącach jest coraz więcej, bowiem banki mimo tego, że nie mają żadnej zasadności w tym, aby pozywać frankowiczów, używają takiej metody w celu wystraszenia frankowiczów, którzy zdecydowali się wytoczyć sprawę przeciwko bankowi lub choćby zareklamować kredyt. Najczęściej otrzymują taki pozew, gdy w jakikolwiek sposób frankowicz chce podważyć ważność swojej umowy z bankiem. To co może zrobić frankowicz pozwany za korzystanie z kapitału, to po pierwsze – nie przejmować się, bowiem wszystkie dotychczasowe sprawy są przegrywane przez banki, a po drugie – oddać prowadzenie takiej sprawy kancelarii frankowej, która posiada doświadczenie w walce z bankami. Kancelaria Frejowski CHF, prowadzi głównie sprawy o unieważnienie umowy oraz zapłatę niesłusznie pobranych rat, ale właśnie dlatego pozwy za korzystanie z kapitału nie są obce dla działań kancelarii, bowiem praktycznie większość klientów albo już dostała pozew, albo dopiero dostanie.

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF, jeśli bank zdecydował się skierować do Ciebie pozew!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%