W dzisiejszych czasach główną rolę w budownictwie odgrywają dachy dwuspadowe. Ich dominacja sprawia, że czasem zapominamy o dachach wielospadowych, które również mają mnóstwo uroku. Utożsamiana są one z szeroko pojętą klasą oraz skutecznie podnoszą poziom prestiżu naszego budynku. Na dodatek, dachy wielospadowe świetnie odnajdują się w nowoczesnych realizacjach.
Jak najprościej zdefiniować dach wielospadowy? W dużym skrócie możemy powiedzieć, że jest to hybryda dachów o różnych formach. Do dachów wielospadowych zaliczymy: dachy czterospadowe, naczółkowe oraz mansardowe.
Do jakiej konwencji najlepiej pasują dachy wielospadowe? Można uznać je za rozwiązanie uniwersalne, dlatego zarówno miłośnicy nowoczesności, jak i osoby przywiązane do tradycji powinny zainteresować się dachami wielospadowymi.
Przed podjęciem decyzji o realizacji dachu wielospadowego, powinniśmy sprawdzić warunki zabudowę obowiązujące dla naszej działki. Działanie to jest źródłem informacji m.in. o maksymalnym kącie nachylenia naszego dachu.
Wyliczenie wszystkich zalet dachów wielopołaciowych trwałoby by bez końca. W tym artykule postanowiliśmy powiedzieć o najważniejszych z nich. Bez wątpienia tego typu wyliczenie powinniśmy zacząć od pochwały efektu wizualnego, który gwarantuje nam wielopołaciowy dach. Estetyczne bogactwo sprawi, że wspomniany dach będzie wyróżniał się w okolicy. W parze z aspektami wizualnymi idzie uniwersalność wielopołaciowych dachów, ponieważ sprawdzą się one w przypadku domów parterowych, jak i piętrowych.
Jakie możliwości daje dach wielopołaciowy? Przede wszystkim pozwala na rozwinięcie wyobraźni inwestora w kwestiach aranżacyjnych. Tworzenie funkcjonalnych wnętrz czy mnogość pomysłów na zaprojektowanie ciekawego poddasza to tylko jedne z nielicznych możliwości, jakie otwiera nam dach wielopołaciowy. Dorzućmy do tego możliwość zastosowania lukarn oraz wolich oczek, a w rezultacie otrzymamy bardzo ciekawy projekt, odznaczający się autorskim sznytem. Estetyka to drugie imię dachu wielopołaciowego!
Niestety nie ma rozwiązań idealnych, więc i dachy wielopołaciowe nie ustrzegły się kilku wad. Dla inwestorów największą wadą tego typu dachu, będzie jego nieprzystępna cena. Decyzja o wielopołaciowym dachu będzie się wiązać ze zwiększeniem budżetu przeznaczonego na nasz dom. Za pewną niedogodność w przypadku takiego dachu, uznaje się trudności związane z pracą nad takim projektem. Dachy wielopołaciowe odznaczają się dużą złożonością, dlatego wykonanie ich należy uznać za dość wymagające. Bardzo dużym problemem dachów wielopołaciowych jest również śnieg, który bardzo sobie upodobał tego typu konstrukcje. W miejscach krzywizn dachów o skomplikowanej połaci często zalega śnieg, co może prowadzić do powstania zwilgoceń.
W przypadku dachów wielopołaciowych najlepiej postawić na jedną z dwóch bardzo ciekawych opcji pokryciowych. Mowa o dachówkach ceramicznych oraz blachodachówkach panelowych. Blaszane moduły pozwolą na uzyskanie ciekawego wizualnego efektu oraz na przyjemne układanie, ponieważ panele można łatwo dostosować do kształtu i załamań naszego dachu. Moduły to również szansa na redukcję ilości odpadów, ponieważ odcięte elementy można wykorzystać. Firma Blachy Pruszyński wie, że klienci cenią sobie bogactwo wyboru, dlatego przygotowała bogatą ofertę z blachodachówkami. W katalogu znajdziemy m.in.: blachodachówkę PŁASKĄ, blachodachówki o wyszukanych i zaskakujących kształtach (REN i LOARA) oraz realizację stylu skandynawskiego w postaci blachodachówki FIORD. Warto również przyjrzeć się bliżej blachodachówce REGLE, która stanowi odwołanie do tradycji drewnianego gontu. Nie ma mowy o nudzie, ponieważ każde z tych rozwiązań znacząco się od siebie różnią oraz każde z nich pozwala na realizację projektów mieszczących się w ramach różnych estetyk.