Zamknij

Lubliniec. Trwa Tydzień Edyty Stein. Zainaugurował go koncert zespołu NFM Wrocław Baroque Ensemble

17:09, 08.08.2022 red. Aktualizacja: 18:05, 08.08.2022
Skomentuj Fot. Czesława Włuka Fot. Czesława Włuka

Upamiętniającego niezwykłą sylwetkę Edyty Stein, koncertu „Gwiazda Europy”, w wykonaniu zespołu NFM Wrocław Baroque Ensemble, melomani wysłuchali w lublinieckim kościele pw. św. Stanisława Kostki.

Koncert zainaugurował obchody Tygodnia Edyty Stein w Lublińcu. W programie znalazły się instrumentalne oraz wokalne dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych, utworów o charakterze lamentacyjnym i żałobnym. Konstrukcja programu symbolicznie zaprezentowała kolejne przemiany duchowe Edyty Stein.

Po koncercie dedykowanym pamięci Edyty Stein – jednej z najwybitniejszych kobiet XX wieku, patronki Europy i Lublińca, w Muzeum Edyty Stein odbyło się spotkanie towarzyszące koncertowi, przygotowane przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, w ramach Roku Edyty Stein. Poprowadzili je: dr Marek Mutor - dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, prof. Andrzej Koseniak – dyrektor Narodowego Forum Muzyki oraz dziennikarz Sebastian Ligorowski.

Organizatorem wydarzeń odbywających się w ramach Roku Edyty Stein jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" (Centrum Historii Zajezdnia). Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Lubliniec – wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie do tego miasta przeprowadzili się z Gliwic Augusta i Zygfryd Steinowie, rodzice przyszłej filozofki, myślicielki, konwertytki i patronki Europy. Lubliniec był rodzinnym miastem Augusty - tłumaczy dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu. - Tu znajduje się do dziś tzw. Dom Courantów, a w nim ekspozycja „Muzeum Pro Memoria Edith Stein”. Lubliniecka społeczność żydowska – jak i rodzina Steinów – mocno stąpała po ziemi. To tutaj rozwijał się handel drzewny młodych Steinów, tutaj były warunki dla narodzin kolejnej trójki ich potomstwa. Do Lublińca przyjeżdżała również urodzona we Wrocławiu w 1891 r. Edyta - dodaje.

Przed kościołem ojców oblatów można również oglądać ekspozycję zdjęć związaną z patronką Europy, autorstwa Marii Prauzner-Bechcickiej.

[FOTORELACJA]127[/FOTORELACJA]

[ZT]1925[/ZT]

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%