Zamknij

Lubliniec. Herb tego miasta skrywa tajemnicę. Czy udało się ją wyjaśnić autorom książki "Tajemnice lublinieckiego herbu"?

07:52, 14.11.2021 . Aktualizacja: 22:59, 04.12.2021

Co dzień ogląda go wiele osób, ale nie wiadomo, kiedy powstał. Wielokrotnie zmieniała się jego kolorystyka, przekłamywano jeden z elementów. Drugi do tej pory nie doczekał się wiarygodnego wyjaśnienia. Czy udało się to autorom książki "Tajemnice lublinieckiego herbu"? "To jedynie hipoteza, ale naszym zdaniem najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie tej zagadki" – napisali Piotr Kalinowski i Olgierd Kniejski.

Publikacja ukazała się w 740-lecie nadania praw miejskich Lublińcowi. Od tego czasu herb miejski zmieniono kolejny raz. Gdy Kniejski i Kalinowski pisali książkę, herbem Lublińca była "(...) tarcza dwudzielna w słup. W błękitnym polu pobocznicy prawej znajduje się wizerunek orła złotego bez korony, zwróconego w prawo. W błękitnym polu pobocznicy lewej znajduje się pięć złotych gwiazd heraldycznych, sześciopromiennych, w dwóch rzędach w słup, w układzie trzy i dwa".

W lutym 2016 roku Rada Miejska w Lublińcu uchwaliła zmiany: prawe pole otrzymało barwę czerwoną, a gwiazdy srebrną.

Kiedy nadano Lublińcowi herb i jak wyglądał? Z pewnością wyjaśniłby to dokument jego nadania, ale ten nie zachował się i miasto nad Lublinicą nie jest odosobnionym przykładem. Jak podają Kalinowski i Kniejski, w przypadku Górnego Śląska dokumenty herbowe zachowały się jedynie dla Tarnowskich Gór, Miasteczka Śląskiego, Gliwic i Opawy.

Wielu historyków zakłada, że herb nadano Lublińcowi około roku 1272, wówczas Władysław, książę opolski miał dokonać lokacji miasta. Kalinowski i Kniejski dowodzą w swej książce, że herb musiał być inny od znanego dzisiaj. Wiadomo, że najstarszy zachowany wizerunek herbu Lublińca widnieje na skradzionym dokumencie z 1565 r. potwierdzającym przywileje miejskie dla Woźnik. Kiedy powstał? Około 1500 r. przybyli do księcia Jana zwanego Dobrym rajcy, prosząc o wystawienie potwierdzenia przywilejów, praw i wolności dla miasta, gdyż wszystkie dokumenty spłonęły podczas wielkiego pożaru Lublińca. Opisujący to dokument nie wspomina o herbie, ale przy okazji jego wystawienia lub krótko po tym, "mogło mieć miejsce nadanie nowego herbu miastu Lubliniec. Herbu, którym (z niewielkimi zmianami) władze miejskie posługują się po dzień dzisiejszy, i którego symboliki po dzień dzisiejszy nie udało się nikomu odczytać" — twierdzą Kalinowski i Kniejski.   

Jak wyjaśnić symbolikę lublinieckiego herbu? Heraldycy są obecnie zgodni co do tego, że w herbie Lublińca powinien być orzeł górnośląski, gdyż miasto zostało założone przez księcia opolskiego. Nie zawsze tak było. "Przykładem przekłamań może być zastosowanie w lublinieckim herbie zamiast orła górnośląskiego — orła państwowego z herbu królestwa Prus, orła dolnośląskiego czy nawet orła z herbu przedwojennego województwa śląskiego" — czytamy w publikacji. Zmieniała się także kolorystyka, np. tło czerwono-błękitne zastępowało zielono-czerwone. Każdy z heraldyków inaczej uzasadniał barwy, sięgając do historii Lublińca.

Najwięcej problemów sprawiło badaczom wyjaśnienie symboliki pięciu gwiazd. H. Saurma, jeszcze w XIX wieku, gdy pojawiły się pierwsze prace dotyczące lublinieckiego herbu, wywiódł je od trzech gwiazd z herbu rodu Garnier, ale potem wycofał się z tej tezy. Wielu heraldyków opisując lubliniecki herb nawet nie podjęło próby wyjaśnienia tego symbolu. "Wszyscy badacze lublinieckiego herbu, o ile próbowali rozwiązać zagadkę pojawienia się w nim symboliki pięciu gwiazd, odwoływali się do symboliki świeckiej, a ta nigdzie nie potrafiła ich zaprowadzić. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy możliwe jest wyjaśnienie znaczenia pięciu gwiazd w lublinieckim herbie przy odwołaniu się do symboliki sakralnej" – napisali Kalinowski i Kniejski.

Czy jest to uzasadnione w górnośląskiej heraldyce? Gwiazda wpisana w koło, którą znajdujemy w herbie Woźnik symbolizuje Opatrzność Bożą, gałąź winnej latorośli w herbie Strzelec Opolskich to symbol Jezusa Chrystusa, wieża w herbie Gliwic — Najświętszej Marii Panny, klucz w herbie Toszka — św. Piotra. Przykładów jest znacznie więcej. "W miarę szybko udało się ustalić, że owe pięć gwiazd symbolizuje św. Jana Nepomucena — patrona Korony Czeskiej i Śląska, patrona tajemnicy oraz obrońcę przed powodziami" — konkludują Kalinowski i Kniejski. Pięć gwiazd można zobaczyć w Pradze na moście Karola w miejscu, z którego wrzucono ciało świętego do Wełtawy. To potwierdzałoby tezę, że Nepomuk jest patronem Lublińca. Przed czym miał chronić miasto? Z jakiego powodu wybrano jego patronat? Tego już nie wyjaśniono. 

Książka zawiera jeszcze jedną tajemnicę. "Publikacja stanowi wotum dla Świętego Jana Nepomucena w podziękowaniu za cud" — czytamy na stronie tytułowej. Jaki cud? Może z czasem autorzy zechcą ją wyjawić.

[ZT]321[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%