Zamknij

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

13:26, 18.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:26, 18.09.2024

Zaświadczenie o niekaralności to dokument, który jest potrzebny głównie przy staraniu się o objęcie niektórych stanowisk. Można je uzyskać przykładowo listownie, poprzez złożenie formularza w punkcie informacyjnym lub internetowo. Jest wydawane od razu, a jego koszt to 20 lub 30 złotych. Co jeszcze musimy wiedzieć o zaświadczeniu o niekaralności? Jak można je uzyskać w szybki i łatwy sposób? 

Zaświadczenie o niekaralności

Jak już wiemy, zaświadczenie o niekaralności najczęściej jest wymagane przy kandydowaniu na niektóre stanowiska. Jeśli chodzi o opłatę za wydanie dokumentu, wynosi ona 20 złotych - gdy wniosek złożono elektronicznie lub 30 złotych - gdy wniosek złożono tradycyjnie. W tym pierwszym przypadku należy skorzystać z płatności elektronicznych, które są bardzo szybkie i wygodne. Z kolei w razie wniosku papierowego, opłata (30 zł) jest wnoszona gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w kasie sądu, znakami opłaty sądowej lub przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości. Należy wpisać dokładne dane przelewu, zwracając uwagę na każdy najmniejszy detal! W tytule wskazujemy imię i nazwisko osoby ubiegającej się o zaświadczenie o niekaralności i datę (data we wniosku musi być taka sama, jak data w tytule przelewu). Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Kto nie musi płacić za zaświadczenie tego typu? Zwolnieni z opłat są wolontariusze, którzy chcą zostać kierownikami lub wychowawcami obozu/kolonii dla dzieci i młodzieży. Pamiętajmy o tym, aby do wniosku dołączyć pismo od organizatora takiego wydarzenia. Pismo musi wskazywać, że dana osoba zamierza jako wolontariusz zostać wychowawcą lub kierownikiem na obozie. 

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności? 

Pierwszą opcją uzyskania zaświadczenia jest skorzystanie z Internetu, co nie wymaga wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Trzeba posiadać komercyjny certyfikat kwalifikowany lub bezpłatny Profil Zaufany, założyć konto na stronie Krajowego Rejestru Karnego, złożyć wniosek na platformie KRK o wydanie zaświadczenia o niekaralności, opłacić go i podpisać certyfikatem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym. W takiej sytuacji dokument otrzymamy w ciągu kolejnych dziesięciu dni kalendarzowych, przy czym nie ma możliwości uzyskania zaświadczenia z datą wsteczną. Gdy informacja dotyczy danych z rejestru karnego innego kraju UE, będziemy musieli poczekać dłużej (20 dni roboczych - osoby fizyczne, 10 dni roboczych - inne uprawnione podmioty). Warto zauważyć, że zaświadczenie o niekaralności w takim wypadku ma elektroniczną formę pliku XML, podpisanego elektronicznym podpisem. Wydrukowany plik nie jest jednak dokumentem - jest nim jedynie wersja cyfrowa, np. zapisana na płycie CD lub USB. 

Kolejne rozwiązanie to uzyskanie zaświadczenia o niekaralności w tradycyjny sposób, poprzez wypełnienie papierowego formularza. Gdzie złożyć taki wniosek? Możemy go złożyć w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie lub w dowolnym punkcie informacyjnym KRK, działającym przy niektórych sądach. Co istotne, formularz pobierzemy ze strony lub otrzymamy w punkcie informacyjnym KRK. Oczywiście do wniosku trzeba dołączyć potwierdzenie zapłaty, co pozwoli nam uzyskać zaświadczenie bez zbędnej zwłoki, w ciągu 7 kolejnych dni. Nie możemy zapominać o tym, aby posiadać przy sobie dokument tożsamości. Dodatkowo sprawę tego rodzaju załatwimy poprzez pełnomocnika. 

Gdy nie mamy możliwości skorzystania z Internetu lub osobistego złożenia wniosku, kolejną opcją jest listowna forma. Urząd wysyła zaświadczenie w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma. Gdzie należy je wysłać? Koniecznością jest wysłanie wniosku do Biura Informacyjnego KRK w Warszawie lub dowolnego punktu informacyjnego KRK.

Wypełnienie wniosku o wydanie zaświadczenia o niekaralności jest bardzo proste. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tym temacie, zawsze możemy skorzystać z pomocy w punkcie informacyjnym KRK, w którym składamy pismo. Wniosek składa się z trzynastu punktów, które trzeba wypełnić dokładnie i sumiennie. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%