Zamknij

ABC laktacji. Co warto wiedzieć o karmieniu piersią?

11.06, 20.06.2022 red. Aktualizacja: 11.30, 20.06.2022
Skomentuj
REKLAMA

Początki karmienia bywają trudne. Jak często przystawiać malucha do piersi, poradzić sobie z bólem i problemami trawiennymi u dziecka? Odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez świeżo upieczone mamy.

Choć mogłoby się wydawać, że karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności dla kobiety, nie oznacza to, że nie trzeba się go nauczyć. Wbrew pozorom sytuacja, w której maluszek odmawia ssania, wcale nie należy do rzadkości. Zwykle ma charakter przejściowy, jest związana z przebiegiem porodu i czynnościami wykonywanymi w jego trakcie, jak podanie środków znieczulających.

– Ważnym etapem jest pobudzanie laktacji. Stosunkowo uniwersalną zasadą w pierwszych dobach jest przystawianie dziecka na 15 minut do każdej piersi, a następnie odciąganie pokarmu, jeśli są ku temu wskazania. Również warto zaznaczyć, że na początku butelka, prawidłowo podana, pozwala na dostarczenie najcenniejszego pokarmu mamy – wyjaśnia lek. Magda Bichalska-Lach.

Na żądanie – tylko jak często?

W pierwszych tygodniach wiele maluchów je bardzo często i w niewielkich ilościach. Towarzyszący temu głośny płacz rodzi obawy, czy pokarmu nie brakuje i czy nie jest zbyt mało wartościowy. W rzeczywistości niedobór zdarza się niezwykle rzadko.  – Warto nauczyć się rozpoznawać wczesne objawy głodu, bo wbrew pozorom płacz należy do tych późnych. Pamiętajmy, by nie przystawiać do piersi płaczącego dziecka, co powoduje nieprawidłowe uchwycenie piersi, ale też połykanie dużych ilości powietrza, a w konsekwencji objawy kolki. Najpierw warto spróbować uspokoić maluszka – zaznacza Magda Bichalska-Lach.

Czytaj dalej: https://zdrowieiuroda.info/abc-laktacji-co-warto-wiedziec-o-karmieniu-piersia/

(red.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%