Zamknij

NIK sprawdził projekt realizowany m.in. w nadleśnictwach Koszęcin i Herby

17:12, 20.11.2024 aj

Najwyższa Izba Kontroli podsumowała projekt "Leśne Gospodarstwa Węglowe". Lasy Państwowe realizowały go w 23 nadleśnictwach w kraju m.in. w Koszęcinie i w Herbach. "Miliony na wizerunek zamiast na klimat" - tak NIK podsumowała warte 65,5 mln zł przedsięwzięcie. 

Kontrolą objęto działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dyrekcję Generalną Lasów Państwowych i 12 nadleśnictw realizujących projekt w latach 2017–2023, w tym Koszęcin i Herby. Ich działalność NIK ocenił pozytywnie, odwrotnie niż założenia i efekty całego przedsięwzięcia. 

W ocenie NIK "Leśne Gospodarstwa  Węglowe" miały jedynie poprawić wizerunek Lasów Państwowych i odwrócić uwagę opinii publicznej od intensywnej wycinki drzew, a nie przyczynić się do rzeczywistego wzrostu redukcji CO2.

Lasy Państwowe utrzymywały, że  "Leśne Gospodarstwa Węglowe" przyczynią się do zwiększenia ilości pochłanianego dwutlenku węgla przez ekosystem leśny.  Projekt zakładał osiągnięcie tego celu dzięki tzw. "działaniom dodatkowym" takim, jak: zwiększenie powierzchni wydzieleń leśnych, w których wprowadzane są podsadzenia i podszyty, stosowanie dodatkowego wprowadzania sadzonek, odnowienia z samosiewu. Według przyjętych szacunków, dzięki projektowi do końca 2046 roku zostanie dodatkowo pochłonięte ok. 1 mln ton CO2. 

Efekty środowiskowe są znikome

Część ekspertów oraz organizacji ekologicznych zwracało uwagę, że założenia projektu nie miały uzasadnienia merytorycznego, a osiągnięte efekty środowiskowe będą znikome. Nie przedstawiono bowiem wiarygodnych analiz ekonomicznych projektu ani chociażby wstępnie szacowanego kosztu jego realizacji. Jak się okazało, mieli rację. Realizacja projektu prowadzi do redukcji CO2 średnio o około 0,031 mln ton rocznie. Stanowi to zaledwie 0,1 promila rocznej krajowej emisji CO2 i ponad tysiąc razy mniej niż rocznie emituje sama tylko elektrownia Bełchatów

W ocenie NIK, faktycznym celem projektu była poprawa wizerunku przedsiębiorstwa poprzez stworzenie wrażenia, że LP aktywnie przeciwdziałają zmianom klimatu i tym samym odwrócenie uwagi opinii publicznej od intensywnej wycinki lasów. Poza poprawą wizerunku Lasów Państwowych oraz podmiotów gospodarczych współfinansujących realizację niektórych zadań, projekt w znikomym stopniu przyczyniał się do rzeczywistego rozwiązywania problemów związanych z nadmiernymi emisjami gazów cieplarnianych.

NIK zwróciło uwagę na brak nadzoru ministra nad przygotowaniem i wdrożeniem projektu "Leśne Gospodarstwa Węglowe". Minister nie uzgadniał, nie opiniował, ani nie konsultował założeń projektu, jak również zarządzeń dyrektora w sprawie projektu LGW.

Przed rozpoczęciem realizacji projektu "Leśne Gospodarstwa Węglowe" nie sporządzono planu finansowego obejmującego cały okres jego realizacji. Planowane wydatki na realizację projektu wykazywane były jedynie w składanych do Ministerstwa Klimatu i Środowiska raportach z realizacji za kolejne okresy od 2019 r. oraz w kartach projektu i odpowiadały poniesionym kosztom. Ostatecznie, łączny koszt projektu został oszacowany dopiero w trakcie kontroli NIK

 Jeszcze przed zakończeniem tego projektu Lasy Państwowe rozpoczęły realizację kolejnego, równie mało perspektywicznego projektu pn. "Lasy Węglowe", którego koszt ma wynieść blisko 400 mln zł. NIK rekomenduje wstrzymanie jego realizacji. 

Czytaj także:

13 tysięcy zebrano na festynie dla chorego Kuby. Zbiórka trwa nadal [FOTO]

Radny Jan Maniura chce pochodu na Dniach Lublińca

[ZT]8664[/ZT]

 

(aj )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%