Zamknij

Lubliniec protestuje przeciw zmniejszeniu subwencji na naukę niemieckiego. Władze apelują do rodziców i parlamentarzystów

12:31, 10.02.2022 red.
Skomentuj Fot. Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu Fot. Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu

912 uczniów z 55 klas I-VI uczęszcza na język mniejszości narodowej w lublinieckich podstawówkach. To aż 80 procent uprawnionych. Resort Ministra Czarnka wydał rozporządzenie, na podstawie którego od września wymiar nauki języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej, został zmniejszony z trzech do jednej godziny. Władze miasta nie kryją oburzenia. Apelują do rodziców i parlamentarzystów o działanie w powyższym temacie.

- Wszyscy jesteśmy poruszeni sprawą zmniejszenia godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w naszych szkołach. Nie zgadzamy się absolutnie z taką decyzją. Nie była ona w żaden sposób konsultowana ze środowiskiem samorządowym. Trudno zrozumieć decyzję, która ogranicza - w dzisiejszych czasach - dzieciom i młodzieży naukę języka obcego - mówi Anna Jonczyk-Drzymała, zastępczyni burmistrza Lublińca.

4 lutego 2022 Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie zmniejszające liczbę godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości z 3 godzin do 1 godziny tygodniowo.

- Jest to niezwykle gorszące, bowiem z opublikowanego rozporządzenia jasno wynika, że sprawa zmniejszenia subwencji dotyczy tylko i wyłącznie Mniejszości Niemieckiej. Na terenie Ziemi Lublinieckiej mamy silnie zakorzenione tradycje nauki języka niemieckiego i chętnie z takiej możliwości uczniowie korzystają - podkreśla Anna Jonczyk-Drzymała.

Sprawa ta miała swój początek w grudniu 2021 roku, kiedy głosami posłów partii rządzącej Sejm przegłosował ustawę budżetową, zawierającą poprawkę zmniejszającą finansowanie nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach o prawie 40 mln zł na rok 2022. Inicjatorem poprawki był poseł z Opola Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Według wnioskodawcy pieniądze, które miały zostać przeznaczone na naukę języka niemieckiego w naszych szkołach, powinny zostać przekazane środowiskom polonijnym w Niemczech - na naukę języka polskiego.

Senat przyjął poprawkę przywracającą kwotę prawie 40 mln zł do budżetu, z przeznaczeniem na zwiększenie subwencji na naukę języków mniejszości narodowych w szkołach. Sejm jednak 27 stycznia, głosami posłów PiS i Konfederacji, poprawkę odrzucił i już 1 lutego 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową, zawierającą obniżoną kwotę na naukę języka niemieckiego, nauczanego w ramach języka mniejszości. W następstwie tych działań Minister Edukacji Narodowej  Przemysław Czarnek wydał 4 lutego rozporządzenie zmniejszające liczbę godzin nauki języka niemieckiego.

Co to oznacza dla naszych uczniów lublinieckich szkół?

Nauka języka niemieckiego, jako przedmiotu dodatkowego, realizowana jest w klasach I-VI. Warto podkreślić, że w czterech szkołach podstawowych w Lublińcu nauka tego języka organizowana jest w 55 oddziałach klas I-VI. To znaczy, że na 1158 uczniów uprawnionych - z nauki tego języka korzysta 912 uczniów, czyli 80% uczniów z klas I-VI uczęszcza na język mniejszości narodowej.

Obecnie w lublinieckich podstawówkach realizowanych jest 156 godzin nauki tego języka tygodniowo, a po zmianach które wejdą od 1 września, liczba tych godzin zmniejszy się do 52.

- Apeluję do rodziców, zbierajcie podpisy, byśmy mogli powalczyć o utrzymanie dotychczasowego finansowania nauki niemieckiego. Każdy rodzic dbający o dobrą edukację dzieci chce im zapewnić wszystko, co najlepsze. Dlaczego jednak za wszystko mamy płacić ze swoich kieszeni? Powalczmy o to, żeby te godziny były utrzymane, żebyśmy nie musieli wygospodarowywać środków z domowych budżetów, by ułatwić naszym dzieciom start w dorosłość. Nauka języków pozwala na życie bez barier, otwiera horyzonty - mówi zastępczyni burmistrza.

- Jako samorządowcy cały czas walczymy z wchodzącymi w ostatnim czasie przepisami, które są wadliwe, niepotrzebne i bardzo ograniczają polską edukację. W przypadku lex Czarnek wystosowaliśmy pisma do 7 posłów i 2 senatorów naszego okręgu wyborczego. Było dla mnie trochę zaskoczeniem, że nie było informacji zwrotnej. Wiem, że parlamentarzyści zachowali czujność, przynajmniej ci, którzy nie reprezentują partii Prawo i Sprawiedliwość. Mam nadzieję, że poseł Andrzej Gawron również zreflektuje się i w jakiś sposób będzie chciał wspomóc nas samorządowców, rodziców dzieci korzystających z nauki języka niemieckiego, żeby ten głos posłów PIS odkręcić - dodaje Jonczyk-Drzymała.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2022 r. Zdaniem wielu ekspertów, w tym m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, proponowane rozwiązania należy uznać za niezgodne z Konstytucją RP, Ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz  Konwencją ramową Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych z 1995 r.

Urząd Gminy w Pawonkowie przygotował grafikę obrazującą ilość dzieci uczących się języka niemieckiego w poszczególnych gminach powiatu lublinieckiego.

[ZT]911[/ZT]

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

lublińczanin lublińczanin

4 1

Gawron znowu zawiódł mieszkańców Lublińca. Człowiek pisu, posłuszny Kaczyńskiemu nie swoim wyborcom. 14:23, 12.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%