Zamknij

Geopark Śląska Białego. Czy w naszym powiecie powstanie nowa atrakcja turystyczna?

17:00, 21.11.2024 Hanna Kampa
Fot. Archiwum UG Woźniki Fot. Archiwum UG Woźniki

Gminy powiatu lublinieckiego chcą, by na ich terenie powstał geopark. Gdyby udało się go powołać, byłby unikalną atrakcją turystyczną.

Geopark Śląska Białego miałby obejmować cenne przyrodniczo i geologicznie tereny powiatu lublinieckiego, mające potencjał turystyczny. Jego utworzenie wspierałoby rozwój lokalnej gospodarki i promowało ochronę środowiska.

Pierwsze rozmowy o utworzeniu geoparku prowadziły gminy: Woźniki, Boronów, Koszęcin i Herby. W spotkaniach uczestniczył także pomysłodawca idei powołania geoparku dr Piotr Wojtulek, geolog i prawnik pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim i w Radzie Gospodarowania Zasobami Ziemi w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

- Chcielibyśmy, żeby geopark objął swoim terytorium wszystkie gminy naszego powiatu, ponieważ na terenie każdej z nich jest coś ciekawego. By pomysł wszedł w życie, konieczne będzie zabezpieczenie geostanowisk i stworzenie koncepcji geoparku. Jesteśmy w stanie pozyskać na to środki z programu FEnIKS, czyli z funduszy europejskich na infrastrukturę, klimat i środowisko. Jeśli nie podejmiemy żadnej inicjatywy, oddamy te środki walkowerem, a to nie byłoby rozsądne – mówi Piotr Wojtulek.

Pierwszym motywem lublinieckiego geoparku byłoby życie w epoce triasu. Motyw ten związany byłby przede wszystkim z odkryciami paleontologicznymi w Lisowicach. Paleontolog i odkrywca szczątków dinozaurów w naszych gminach, prof. Tomasz Sulej podkreśla, że powiat lubliniecki to ważny punkt na mapie turystycznej Polski.

– Dla nas paleontologów powstanie geoparku byłoby dużą pomocą w prowadzeniu dalszych badań. Jesteśmy pewni, że znajdziemy tu kolejne skamieniałości. Mieszkańcy powinni mieć świadomość, że żyją w miejscu, gdzie są skarby o randze światowej.

Drugim motywem geoparku byłoby górnictwo żelaza jurajskiego, a trzecim wapienie oraz iły, z którymi wiązał się przemysł wapienniczy i ceramiczny w gminach. Wokół tych elementów ma być budowana opowieść kulturowa, biologiczna czy archeologiczna o tym obszarze. Pomysłodawcy instytucji chcieliby powołać radę naukową, która wyznaczałaby cele geoparku, by zawsze działo się w nim coś nowego.

Nieformalnym liderem projektu po stronie samorządowej jest wiceburmistrz Woźnik Beata Bacior.

– Pomysłem utworzenia geoparku zaraził mnie Piotr Wojtulek, który uświadomił mi jaki wartościowe zasoby geologiczne mamy na naszych terenach. Tą ideą zaraziłam włodarzy Koszęcina, Herbów i Boronowa. Jesteśmy otwarci na współpracę także z pozostałymi gminami naszego powiatu oraz z każdym, kto chciałby wnieść coś ciekawego do tego projektu. W Woźnikach mamy gród, gdzie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. To jest dziedzictwo, którym trzeba się chwalić. Nasza ziemia, w naszych rękach – podsumowuje wiceburmistrz Bacior.

[ZT]6460[/ZT]

Czytaj także: 

Tablicą upamiętnili dzieci zabite przez nazistowskich lekarzy [FOTO]

Jesteśmy wykluczani. Władze jednym głosem

Autobus doszczętnie spłonął. Kierowca zdołał uciec

Rozbudowę drogi S1 zaprojektuje firma z Lublińca

Jest decyzja w sprawie przystanków dla młodzieży

(Hanna Kampa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%