Zamknij
,
Turniej „Czarne Orły w obronie granicy. Pusta Kuźnica 1939 r.” rozegrano 24 kwietnia w Lubitece w Lublińcu.
,
Nazywano go po prostu sprzętem. Mowa o motocyklu marki WSK, który miał w latach 60. i 70. XX w. Zmotoryzować polskie wsie. Nie brakowało też takich, którzy skrót odczytywali jako „wiejski sprzęt kaskaderski”. Przypominamy historię pojazdu, który powstał na bazie WSK.
,
Muzeum Doctor Villa w Koszęcinie organizuje kameralne obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. Prosi też mieszkańców o pewne informacje.
,
- Cmentarz to nie tylko nagrobki, ale przede wszystkim pamięć o ludziach, którzy zostali tam pochowani – mówi Katarzyna Mańko, dyrektor Muzeum Doctor Villa w Koszęcinie. Zajmuje się odszukiwaniem historii tych, którzy spoczęli na koszęcińskim cmentarzu ewangelickim.
,
Program Agent zgromadził przed telewizorami rekordową widownię – oglądało go 14 mln zł. Uczestnikiem jego pierwszej edycji był m.in. Romuald Cichos z Lublińca.
,
Kiedyś w Lublińcu organizowano szkołę gwiazd estrady. Nad warsztatami piosenkarskimi dla młodych wykonawców, debiutantów i adeptów sztuki wokalnej patronat objął tygodnik Gwarek.
,
Sala Tradycji Herby Nowe ma nowe eksponaty. Można je oglądać na zewnętrznej ekspozycji.
,
Rok 1931, czas budowy dworca kolejowego w Woźnikach. Rozpoznajecie osoby na zdjęciu?
,
Muzeum w Gliwicach udostępniło ponad 2 000 zdigitalizowanych zdjęć, utrwalonych na kliszach szklanych.
,
Wracamy do ważnego wydarzenia nie tylko dla Miasteczka Śląskiego, ale także dla całego powiatu tarnogórskiego oraz lublinieckiego. 20 lat temu Hutę Cynku Miasteczko Śląskie skreślono z listy 80 największych trucicieli w Polsce.
,
W Woźnikach zainteresowano się zabytkowym, pochodzącym z czasów II wojny światowej, niemieckim schronem bojowym.
,
W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu zorganizowano konferencję o powstaniu Armii Krajowej.
,
Instytut Pamięci Narodowej oznaczył grób śp. Szymona Wieczorka znakiem „Tobie Polsko”. Mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Lublińcu.
,
Zespół biura poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadził prace poszukiwawcze na cmentarzu przy kościele pw. św. Józefa w Tarnowskich Górach.
,
Dwie ofiary śmiertelne, dziesiątki zniszczonych przez wichurę domostw i obiektów gospodarczych, zerwane linie energetyczne, setki hektarów powalonych lasów, straty szacowane w milionach złotych - to bilans huraganu - trąby powietrznej, która 15 sierpnia 2008 r. przeszła przez powiat lubliniecki.